Apron Memuru Nedir, Apron Memuru Ne İş Yapar?

“Apron memuru nedir, apron memuru ne iş yapar, maaşı ne kadar?” gibi sorulara cevap bulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

“Apron memuru nedir?” sorusuna cevaben bu meslek, havayolu taşımacılığı hem ülkemizde hem de dünyada giderek popüler bir hale gelmesi sonucunda giderek ün kazanan bir meslek olmuştur. Havayolu taşımacılığının artan bu popülaritesi, apron memurluğunu da popüler bir hale gelmesine sebep olurken aynı zamanda da bu mesleği seçmek isteyen kişi sayısında ciddi bir artış görülmesine vesile olmuştur.

Apron Memuru Ne Demek?

Apron memurluğunun Devlet Meydanları İşletmesi’ne bağlı olduğu bilinmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi ise havayolu taşımacılığının adeta bel kemiğidir. Apron memuru nedir? Apron memuru Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde yer alan idari sınıf meslek unvanlarından biridir. Apron memurlarının temel görevi hava trafik kontrolünü sağlamaktır. Bu kapsamda pistlerdeki park alanlarının belirlenmesi, hava limanlarının sorunsuz ilerlemesinin sağlanması da apron memurlarının görev tanımı arasında yer almaktadır. Apron memurlarının hava limanlarında sarı araçla gezmeleri ve sarı giysi giymeleri sebebiyle “sarı taksi” olarak da bilinirler. Ancak apron memurları kendilerini bir çeşit hava limanından sorumlu trafik polisi olarak nitelemektedirler.

Apron Memurları Ne İş Yapar?

Hava limanlarının güvenliğini sağlayan apron memurları ne iş yapar? sorusu pek çok insanın merak konusudur. Apron memurlarının görev tanımlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Uçakların park alanları belirleme ve düzenleme
  • Uçakların bilgilerini not alma
  • Pist alanının temizliğini kontrol etme
  • Uçakların inişlerini takip etmek ve park edecekleri yeri tayin etme
  • Uçakların güvenli bir şekilde piste giriş yapmasını sağlama

Bunların yanı sıra apron memurlarının görevi hava limanı sınırları içindeki tabelaları kontrol etmek de vardır. Bu görevler hava taşımacılığında işlerin sorunsuz ilerlemesini sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple apron memurları, havaalanlarının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Nasıl Apron Memuru Olunur?

Apron memurluğunun bu denli popüler hale gelmesi bu alanda çalışmayı düşünen kişilerin “Nasıl apron memuru olunur?” sorusunu araştırmasına yol açmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki apron memuru olmak için bitirmeniz gereken bir bölüm bulunmamaktadır. Eğer apron memurluğu için gereken şartlar size uygunsa bu alanda çalışabilirsiniz. Bu şartlardan bazıları şunlardır:

  • KPSS puanı
  • B sınıfı ehliyet sahibi olmak
  • Lisans mezunu olmak

Pek çok insan apron memurlarının erkeklerden seçildiğini düşünmektedir. Ancak günümüzde apron memuru olan kadınlar da vardır. Bu sebeple kadınlar da apron memurluğu için açılan ilanlara başvuru yapabilirler. apron memuru nedir? sorusunu kısaca özetledik. Bu sorunun ardından şunu belirtmek gerekir ki aldıkları maaş sayesinde bu mesleği isteyen kişi sayısı artmaktadır. Bu görevdeki kişilerin 5. 000 TL ile 8. 000 TL arasında bir maaş aldığı bilinmektedir. Çalışma saatleri ise havaalanına göre farklılık gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.