Dünyanın En Uzun Boylu Adamı Kimdir?

Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen’dir. Boyu 2 metre 51 santim olan Sultan, dünyanın en uzun boylu olmasının yanında farklı iki özelliği ile de rekora sahiptir. Kösen 27,5 santimlik elleri ile dünyanın en büyük ellerine ve 36,5 santimlik ayağı ile de dünyanın en büyük ayaklarına sahiptir. Mardin’de dünyaya gelen vücudunda ki aşırı büyüme hormonu sargılayan bir tümör yüzünden bedenen bu görüntüye sahiptir.

en uzun boylu adam
en uzun boylu adam

Sultan Kösen’in En Büyük Sağlık Problemi Nedir?

Yedi kişilik bir aile de büyüyen Sultan, küçük yaşlarından itibaren hızla büyümüş, , sağlık problemi nedeniyle eğitim eğitimi bırakmak zorunda kalmıştır. Yurt içinde ve yurt dışından tedavi gören Sultan Kösen’in tedavi olmaması durumunda boyunun 4 metreyi bulabileceği belirtildi. 60 numara ayakkabı giyen Kösen’in kıyafetlerinin her biri ise özel dikimdir.

Sultan Kösen
Sultan Kösen

Hakkında birçok belgesel çekilen Kösen, çeşitli dönemlerde dünyanın en kısa boylu adamı chadra bahadur ile bir araya geldi. Günlük yaşamında birçok kez sorun yaşayan Sultan Kösen’in yaşadığı en büyük sorunu ise ayakta durma problemidir.  Sultan Kösen 2013 yılında Merve Dibo ile evlendi.

0 thoughts on “Dünyanın En Uzun Boylu Adamı Kimdir?

  • 28 Ekim 2016 tarihinde, saat 22:53
    Permalink

    Bu adamla ilgili çoğu haberi takip ederim. Gerçekten çok ilgimi çekiyor 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir