Finans

Zamak Menteşe Kalıbı

Zamak, benzersiz özellikleri nedeniyle çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan çinko, alüminyum, magnezyum ve bakırın bir alaşımıdır. Zamak’ın ana avantajlarından biri düşük erime noktasıdır.

Zamak, döküm kalıplarına kolay doldurabilmesi onu, menteşeler, kontroller, kapaklar ve halkalar gibi küçük parça donanımlarının imalatı için ideal bir seçenek haline getirmektedir. Bu bileşenler genellikle karmaşık şekillere ve dar toleranslara sahiptir ve zamak, her üretim sürecinde kesin ve tutarlı sonuçlara olanak sağlar.

Zamak’ın Avantajları

Zamak parçalarının imalatı, ev aletleri sektöründe, özellikle çamaşır makineleri, buzdolapları, kahve ve tost makineleri gibi küçük ev aletlerinde kullanılması avantajlıdır. Çamaşır makineleri, çalışmaları nedeniyle titreşim üretirler ve hasarı önlemek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bu titreşimleri absorbe edip azaltabilen bileşenlere sahip olmak önemlidir. Zamak, bileşimi ve yapısı sayesinde mükemmel sönümleme özelliklerine sahiptir ve bu da onu titreşime maruz kalan parçalar için ideal bir seçenek haline getirir.

ü  Zamak güç, dayanıklılık sağlar, hassas ve sıkı geometrilere sahip kapakların üretilmesine olanak tanıyarak mükemmel uyum ile sızdırmazlık sağlar.

ü  Zamak döküm kalıbı sahip olduğu sayısız özelliklerden dolayı farklı parçaların imalatı için ideal olduğunu ayrıca bu sebeple üretim verimliliğini artırdığını söyleyebiliriz.

ü  Bu alaşım, gümüşten farklı olarak “yıpranma” eğilimi göstermez, bu nedenle birçok sektörde https://www.berkzamakdokum.com/zamak-mentese ve esas olarak mücevher veya deri ürünler gibi modayla ilgili sektördeki ürünlerde kullanılır.

ü  Zamak hızlı erimesi ve akışkanlığı sayesinde enerjiden, zamandan ve diğer kaynaklardan tasarruf etmenize olanak tanır.

ü  Zamak dönüşümü için çok az enerjiye ihtiyaç duyar, plastik enjeksiyon uygulamasında erime sıcaklığı 400 – 420 °C’dir.

ü  Zamak’ın bir diğer özelliği de anti-alerjik olmasıdır, bu nedenle takı ve moda imalatında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

ü  Dayanaklılık olarak kalıplar: Enjeksiyon kalıpları metallerin karışımından kaynaklanmaktadır ve diğer metallere yönelik kalıplara göre çok daha uzun süre dayanabilecekleri anlamına gelmektedir.

Zamak Menteşeler

Zamak alaşımı menteşeler, neme ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı olduğundan korozyona maruz kalan yerler için mükemmeldir. Ayrıca malzeme aşınma dayanıklı olması, zorlu ortamlarda öne çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle zamak, kilitler, kulplar, kapı durdurucuları, valfler, hidrolik parçalar, somunlar, vidalar oluşturmak için inşaat sektöründen büyük talep görmektedir. Ayrıca başta otomobil olmak üzere farklı endüstriyel sektörlere de çok iyi hizmet vermektedir. Bu durumda alaşım, elektrikli camların, karbüratörlerin, kilitlerin ve çok daha fazlasının imalatında kullanılır.

Zamak’ın Özellikleri

Zamak, plastik enjeksiyon kalıbı ürünün kalitesini artırarak bir çok üründe kullanımını kolaylaştırıyor. Kostüm takıları gibi daha fazla detay ve estetik değer gerektiren parçaları üreten sektörler, iş kolaylığı, mükemmel sonuç ve yüksek zamak kalitesine ve zamak üreten firmalara https://www.berkzamakdokum.com/zamak-mentese odaklanıyor. Ayrıca kemer tokalarında, çanta aksesuarlarında, ayakkabılarda, anahtarlıklarda ve daha birçok üründe de bulunması yaygındır.

Estetik

Menteşeler, iki parça ekipmanı birbirine bağlayan ve sabit bir dönme ekseni etrafında açısal harekete izin veren sabitleme donanımıdır. Zamak menteşeler, dayanıklılık, çekme mukavemeti, korozyon direnci, süneklik ve estetik çekicilik açısından kendi avantajlarını sunar. Endüstriyel menteşeler, uygun maliyetli dayanıklılık için plastik malzemenin yanı sıra metallerden de üretilebilir. Bu menteşeler yağlama gerektirmeden ısıya, pasa ve kimyasallara karşı dayanıklı olma eğiliminde olduğundan endüstriyel uygulamalar için ideal bir seçimdir.

Güvenlik

Makine yapımı ekipmanlara yönelik menteşeler çeşitli endüstrilerde yaygındır. Zamak Menteşeleri dolaplar, kapılar, pencereler, kapılar, masalar ve dolap kapakları için mükemmel bir malzemedir.  Menteşelerin etkili olabilmesi için bağlandıkları nesnelerin boyutları ve ağırlığı, amaçlanan kullanım sıklığı ve maruz kalacakları çevre koşulları gibi belirli özellikleri karşılaması gerekir. Dış ortamlara maruz kalacak menteşeler korozyona dayanıklı malzemelere ihtiyaç duyar.

Kesinlik

Menteşeler, makine yapımı ekipmanların ayrılmaz bir bileşenidir. Dönme hareketleri, kapıların ve kapakların ekipmanı ve muhafazaları güvenli bir şekilde yerinde tutmasına olanak tanırken, çeşitli malzemeler, sabitleme seçenekleri ve tasarımlar sunar. Menteşe üretirken tasarım aşamasında seçilebilecek birkaç yöntem vardır:  Kalıp dökümü, ekstrüzyon, şekillendirme ve frezeleme. Her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır ancak genellikle menteşe profiline, malzeme maliyetlerine ve mevcut teknolojiye göre seçilir.

Esneklik

Zamak alaşımının tercih sebebi ürünlerin kalıp içerisinden kolaylıkla çıkması ve esnek olması. Zamak menteşe kalıp imalatında en iyi yöntem enjeksiyon kalıplamadır. Zamak menteşe kalıp tasarımına geçildiğinde çeşitli unsurların dikkate alınması gerekir. Menteşelerin kendisi kolay kullanım için yeterince esnek olmalı, ancak düzenli kullanıma dayanacak kadar güçlü ve dayanıklı olmalıdır.

Şirketimiz, zamak menteşeleri https://www.berkzamakdokum.com/zamak-mentese üretiminde, kalıp tasarımı süresince müşterilerimizin isteği doğrultusunda görüşleri alınarak hizmet verilir.  

Zamak Menteşe Kalıbı Fiyatları

Menteşeler tipik olarak döküm, ekstrüzyon, şekillendirme ve frezeleme gibi çeşitli işlemler kullanılarak üretilir. Çoğunlukla firmalar arasında tercih edilen bir alaşımdır.  Genelde menteşe profiline, malzeme maliyetlerine ve mevcut teknolojiye göre hangi işlemin kullanılacağını seçer. Menteşe üreticileri ayrıca menteşelerinin çekiciliğini ve işlevselliğini artırmak için dokunmatik mandallar, açı sınırlama klipsleri, kapı durdurucuları ve kompakt adaptörler gibi çeşitli aksesuarlar da sunmaktadır. Kurulumlar kısa sürede ve maliyetini azaltırken onları paslanmaya karşı koruyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir