Yaşam

1950’li Yıllarda Japonya

2.Dünya Savaşı’ndan sonra Japonlar teslim olur ve artık her şey Japonların yaşamlarında çok daha farklı hale gelir. Özellikle de 2. Dünya Savaşı’na Amerika’ya karşı giren Japonlar teslimiyetten sonra ülkelerinde Amerikan kültürünün hakimiyetini kabullenmek zorunda kalır.

Amerika Kültürü Japonya’da Fuarla Tanılıyor

25 mart 1950 tarihinde Japonya’ da düzenlenen Amerika Fuarı’nda Japon halkına Amerika’ nın en önemli simgeleri ve değerleri tanıtılıyor. Yenilgiyi yaşam içerisinde de bariz şekilde gösterecek tutsak Japon askerlerin ellerinde ölen arkadaşlarına ait olan küller ile halk arasından geri gönderildikleri 26 nisan 1950 yılı da Japonya tarihi açısından Amerika’ nın üstünlüğünü gösteriyor.

japonya
japonya

Atom Bombası’ nın Etkisi Uzun Yıllar Hiroşima’da Kaldı

Savaşın her zaman acımasız davrandığı çocuklardan kimsesiz olan Japon çocuklar Amerikan piyade alayları tarafından sağlanan yemekler ile karınlarını doyurabilirken, Hiroşima’ ya atılan altı yıl önce atılan atom bombasının etkisi 1951 yılında da tahrip olan eski binalar ve patlamadan zarar gören insanlar ile kendisini gösteriyor.

Atom Bombası
Atom Bombası

Amerikan Propagandası Her Yerde

Amerikan’ ın kültürel yaşantısı sporda da bariz şekilde propaganda aracı haline çevriliyor. American All-Stars ve Yomiuri Giants gibi çeşitli beysbol müsabakalarıyla da halka Amerika propagandası en etkili şekilde yapılıyor.

Amerikan Propagandası
Amerikan Propagandası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir