Sağlık

Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Azaltılır?

Kadınların her ay periyodik olarak yaşadıkları regl döneminde duygular yoğun ve gergin bir şekilde hissedilir. Bu gerginlik durumu gün boyu sürebildiği gibi günün belli anlarında da ortaya çıkabilmektedir.

Adet döneminde gerginliği azaltabilmek için öncelikle beslenmeye dikkat edilmelidir. Tuzlu ve baharatlı yiyecekler mutluluk kaynağı gibi gözüken ancak uzun vadede gerginliği tetikleyen gıdalardır. Bu tür yiyecekler yerine bol bol sebze ve yağ oranı düşük olan beyaz et yemek daha sağlıklı olacaktır.

adet öncesi gerginlik
adet öncesi gerginlik

Çikolata tüketimi mümkün olduğunca az seviyede olmalı. Çikolata şeker seviyesini bir anda yükselterek kısa sürede hızlı bir düşüşe yol açar. Bu durum ise vücudunuzu olumsuz olarak etkiler.

Bu İçeceklerden Uzak Durun

Kafein ve gazlı içecekler arasında yer alan kahve, kola ve gazoz gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Vücudunuzun gerginliğini azaltabilmek için uykunuzu da düzenli uyumalısınız. Adet döneminde aynı saatlerde yatarak aynı saatlerde kalkmaya özen göstermelisiniz.

adet sancısı
adet sancısı

Açık havada yapacağınız sakin bir doğal yürüyüş vücudunuzun gerginliğini alacak ve stresi azaltacaktır. Eğer imkanınız var ise bu yürüyüşlerinizi ağaçlık alanlarda parklarda yapmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir