Finans

Alkolsüz Kolonya Evde Yapılabilir mi?

Kolonya kullanımı son zamanlarda dünyaya yayılan korona virüsün ülkemizde de seyretmesi ile oldukça arttı. Son derece yüksek fiyatlar ile satışa sunulan kolonyaların yanı sıra kolonya bulmakta bir hayli zor bir sürece neden oldu.

Kolonya kullanımının artması ise özellikle hassas ve kuru cilde sahip olan kişiler için cilde zarar veren etkilere sebep oldu.

Peki, hassas ve kuru cilde sahip olan kişiler için hem mikrop öldürücü yani dezenfekte etme özelliğine sahip olan hem de hoş kokulu kolonyayı evde yapmak mümkün olabilir mi? Elbette bu olanak dışı bir durum değildir. Doğal dezenfekte özelliğine sahip olan elma sirkesinin yanı sıra daha uygun fiyatlı olan beyaz sirke kullanımı ile de hassas ve kuru cilt için evinizde kendi kolonyanızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Son derece kolay yapıma sahip olan kolonyayı sadece kendiniz için değil aynı zamanda sevdikleriniz içinde hazırlamanız mümkün.

Evde hazırlayacağınız kolonya içinde ekleyeceğiniz esansiyel yağ seçimlerinde ise farklı tercihlere yer açabilirsiniz. Sandal ağacı, kekik yağı, gül yağı, limon yağı, vanilya gibi birçok farklı esansiyel yağ seçimleri arasından beğendiğiniz kokuları tercih edebilirsiniz.

Alkolsüz Kolonyası Yapımı İçin Malzemeler

  • 250 ml saf su
  • 250 ml beyaz sirke ( elma sirkesi de kullanılabilir?
  • 10 damla greyfurt ve 10 damla begomat yağı ( bu yağları farklı seçebilirsiniz)
  • Sprey şişesi

Alkolsüz Kolonya Nasıl Yapılır?

Öncelikle tüm malzemeleri sprey şişesine koyun. Sprey şişesine tüm malzemeleri koyduktan sonra kapağını kapatıp karıştırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir