Sağlık

Bademcik Aldırma Zararlı mı?

İnsan vücudunda enfeksiyonlara karşı direnç gösteren bademcikler, dışarıdan bir virüs kaptığında bunları yakalayarak hapseder ve sonrasında bademcik şişmesi yaşanır. İnsanların, genelde gribal enfeksiyon yaşadığı dönemlerde görülür ve çoğunlukla ağrı vericidir, yutkunmayı zorlaştırır, ateş ve baş ağrısına neden olur.

bademcik
bademcik

Bademcikler, her ne kadar yutkunmada zorluk ve ağrı yapsa da, aslında insan vücudunun bir nevi koruyucusu görevi görür. Fakat bazı kişilerde çok yoğun ve acılı olarak bademcikler şişer ve bu durumda bademcik ameliyatı yapılması gerekebilir.

 Bademcik Aldırmanın Sonuçları Nelerdir?

Özellikle çocukların bademciklerinde, üst üste iltihaplanma olduktan sonra doktorlar bademcik ameliyatının yapılmasına karar veriyor. Bademciklerin en çok çocukluk döneminde şişmesinin sebebi ise, çocukların vücudundaki ilk ve en önemli savunma sistemi olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden çok mecbur kalınmadıkça özellikle çocukluk döneminde bademcikler alınmamalıdır.

bademcik aldırmak
bademcik aldırmak

Kişi, yaşı fark etmeksizin bademciklerini aldırdığı zaman, vücut savunmasının bir bölgesini kaybetmiş olur. Normalde mikroplar, bademcikler sayesinde dışarıda kalabilirken, artık rahatça vücuda sızıp insanları daha kolay hasta eder ve bağışıklığını zayıflatır.

Özellikle, bağışıklık sistemi henüz yeni yeni gelişen üç yaşın altındaki çocukların bademciklerinin alınması sakıncalıdır. Çocuğu, hastalıkların kolay hedefi haline getirir. Bu yüzden, ilk olarak antibiyotik tedavisinin uygulanması; eğer yapılacak başka bir şey kalmadıysa ameliyat düşünülmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir