Yaşam

Çocuklarla Doğru İletişimin Yolları

Çocuk gelişimi süreci farklı bölümlere ayrılarak incelenir. 0 ile 3 yaş aralığında çocuklarınızla iletişim süreci ve daha ileri ki dönemlerde farklılıklar gösterir. Çocuklarla doğru iletişim konusunda uzmanlardan her zaman fikirler almak, onların ileri yaşamlarına olumlu katkılar sağlar. Çocukların anne ve babalarına verdikleri tepkilerin altında nedenler araştırılarak, çocuk gelişimi konusunda ebeveynlere belirli fikirler sunulur.

iletişim
iletişim

Çocuklarla İletişim Nasıl Olmalı ve Neler Yapılmalıdır?

Aileleri ilk olarak çocuklarını iyi gözlemlemeli ve nelere tepki verdiğini öğrenmeli. Okul öncesi ve okul çağı sırasında çocukların beklentileri farklıdır. İletişim içinde olmanız ve onlarla devamlı güçlü bağ kuracak aktivitelerde yer almanız da önemli.

doğru iletişim
doğru iletişim

İlk 3 yaşına kadar ki dönemde çocuğa verilen eğitim özellikle temel eğitim almasında da önem taşır. İlgi gören çocuğu hayata bakış açısı daha olumlu geçer. Çocuğunuzun yeri geldiğinde bir arkadaş olarak dinlemeli ve kararları kendi almasına destek vermelisiniz. Güven duygusunu hisseden çocuk her zaman başarılı olur. Anne ve baba şefkatini  çocuğunuza her dönem vermeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir