Sağlık

Diş Protezi Temizliği

İnsanlar arasında takma diş olarak bilinen diş protezi, çeşitli sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konur, bununla birlikte sağlık ve estetik açısından büyük yarar sağlar.

diş protezi
diş protezi

Ağız bakımına gösterilen ilgi diş ve diş protezine de gösterilmelidir. Diş protezinin temizliği, diş hastalıklarından korunmak ve protezin uzun vadeli kullanılmasını sağlamak açısından büyük önem teşkil ediyor.

Sağlıklı Protez İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protezlerin bakımında boş dişlerin önüne gelen bölümün temizlenmesi için, özel diş ipleri ve ara yüz fırçaları kullanılmalıdır. Düzenli olarak diş protezi kullanan insanların günde en az iki defa dişlerini fırçalaması uzmanlar tarafından önerilir. Eğer kullanılan protez hareketliyse yemeklerden sonra çıkarılıp suyla temizlenmelidir. Ayrıca protez,  her akşam yatmadan önce kesinlikle çıkarılmalı ve uygun bir ortamda bekletilmelidir.

diş protezi
diş protezi

Protezlerin temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de fırçalama işlemidir. Protezler her gün fırçalandığında üzerlerindeki besin artıklarıyla plak temizlenir. Fırçalama işleminde protezler için özel olarak üretilmiş fırçalar kullanılabilir. Sabit kullanılan protezlerin bakımının özenli bir şekilde yapılmaması, ağız kokusu ve diş eti rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığın gelişmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir