Yaşam

Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şey

Evlerimizi rahat, zevkli ve konforlu hale getirmek için dekore eder ve yenileriz.

Ev Dekorasyonu Neden Önemlidir?

İnsanların yaşam alanlarını güzelleştirmesi, rahat edecekleri konforlu bir alan oluşturmaları doğrudan mutluluklarını etkileyen bir olgudur. İşte bu sebeplerden ötürü ev dekorasyonunu ciddiye alarak arzu ve istekler doğrultusunda düzenlemek pek önemlidir.

Ev Dekorasyonu Pahalı mıdır?

Dekorasyonun kapsamı ve başka unsurlara bağlı olduğu için maliyeti önceden hesaplayarak bir ön çalışma yapılmalıdır. Ev dekorasyonu mutlaka büyük değişimler olmak zorunda da değildir. Evde yapılacak ufak değişiklikler ve dokunuşlar bir anda evinizin tüm havasını değiştirebilecektir.

Örneğin; Salondaki boş bir duvara modern bir tablo salonunuzu yenileyecektir. Ya da oturma odanıza renk renk yastıklarla hareket kazandıracaksınız. Görüldüğü gibi dekorasyon işi mutlaka pahalı olmak zorunda değildir.

Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gerekenler

En bariz değişiklik evin boyasının değiştirilmesidir. Gerçekten de boya en temel fark edilen dekorasyon uygulamasıdır esasında. Boya ile eviniz yenilenir, temizlenir, bambaşka bir havaya bürünür.
Ancak eviniz boyatırken dikkat etmeniz gereken konuları 10 başlık altında inceleyelim:
– Duvardaki eski boya ve duvar kağıdı gibi her türlü kalıntılar iyice çıkarılmalıdır.
– Boya yapılırken önce doğru rengi seçmek gerekir. Renk seçeneği çok fazladır. Bu konuyu iyice araştırmakta fayda vardır.
– Boya uygulanmadan önce mutlaka astar atılmasını sağlayın. Astar, boya ile duvar arasında tampon görevi göreceğinden sonuç çok daha başarılı olacaktır.
– Evinizi boşaltın. Boya boş evde yapılsın. Ancak bu olanağınız yoksa evdeki eşyaları korum altına alın. Bir araya topladığınız eşyaları branda ve benzeri örtülerle koruma altına alın.
– Zeminin zarar görmemesi leke olmaması için yere koruma brandaları serin.
– Boyanması istenmeyen alanlar olabilir. Örneğin; pencere kasa kenarları gibi noktalara maskeleme bandı çekmeniz gerekecektir.
– Boyanın uygulama teknikleri ile farklı stiller ortaya çıkarılmaktadır. Bu nedenle doğru boyayı ve fırçaları seçerek istediğiniz neticeyi elde edersiniz.
– Boyanın en az 2 ve hatta 3 kat uygulanması halinde sonuç sizi memnun edecektir.
– Doğru malzemeleri kullanmaya özen gösterin. Örneğin; duvarların birleşim yerlerini küçük fırçalarla ya da parmak rulolarla boyayın.
– Boya işinin yarım kalmaması bakımından hesabınızı  doğru yapın ve yeterli miktarda boya ve diğer malzemelerinizi önceden satın alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir