Teknoloji

Fiber İnternet Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İnternet etkili bir iletişim ve erişim aracıdır. Bilgiye kısa sürede ulaşmayı sağlayan ve yüzyılın uygulaması olarak kabul edilen internet son yıllarda fiber internet uygulaması ile gündeme geliyor. Birçok insan fiber internetin ne olduğunu çok fazla bilmiyor.

fiber internet
fiber internet

İnternette fiber teriminin kullanılması erişimin bakır kablolarla değil fiber kablolarla kullanılması anlamında kullanılır. Fiber kablolar veri iletişiminin daha hızlı ve kayıpsız gerçekleşmesini sağlar. Bu nedenle artık internet erişiminde de fiber kablolar kullanılmaya başlandı. Böylece internet hızı artttı.

Fiber İnternetin Yararı

Fiber kablolarla sağlanan fiber internetin en önemli özelliği süper hızlı olmasıdır. Fiber kablolar uzun mesafeler arasındaki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerde yapılmasını sağlar. Fiber kablolar elektromanyetik alanlardan etkilenmediği için veri kaybını en aza indirir.

fiber internet
fiber internet

Fiber internette telefon hattına da gerek yoktur. Kablosuz erişim imkanı sağlayan fiber internetin en önemli özelliği hızıdır. Dünyanın en hızlı internetini sağlayan bu sistem ile Amerika’da internet erişim hızı 8000 – 9000 mbps çıkmıştır. Bakır kablolarla sağlanan internet hizmetine göre daha pahalı bir altyapıya sahip olan sistem artık Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir