Gebelik

Hamilelik ve Bel Fıtığı

Hamilelik bayanların bedenlerinin bütünüyle değişmesine neden olan önemli süreçlerden bir tanesidir. Özellikle çok düşük kilo ve ya fazla kilo ile hamile kalan bayanlar ilerleyen süreçlerde büyük sorunlar ile karşılaşabilirler. İdeal kilo ile hamile kalan hanımlarda ise bu sorunlar daha az ya da hiç görünmeye bilir.

Gebelikte Bel fıtığı
Gebelikte Bel fıtığı

Ağrılarınız Çok İse, Sorun Bel Fıtığı Olabilir

Hamilelik süresi boyunca ağırlaşan vücudun ağırlığı bel ve ayaklar daha fazla kaldıramayabiliyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşan bayanlar şiddetli bel ağrısı ile doktora başvururlar. Omurgadaki anatomik değişiklikler ve hamilelik ile farklı bir görüntüye sahip olan bel oyuntusunda bel fıtığı teşhisi koymak doktorlar için oldukça zordur.

Gebelikte Bel fıtığı için Öneriler
Gebelikte Bel fıtığı için Öneriler

Ancak hamilelik süresi boyunca bel fıtığı çok karşılaşılan bir durum olarak gösterilebilir. Ağrılı ve sıkıntılı geçmesine neden olan bu rahatsızlığı gebelik süresince tedavisi tam anlamıyla mümkün olmayabilir. Bu nedenle tam anlamıyla tedavinizi gebelik süreniz bittikten sonra yapmanız gerekmektedir. Doğum konusunda da doktorunuzdan fikir almalı, normal doğum yapamayacağını derecede iseniz sezaryen ile doğumu tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir