Yaşam

Kahvaltıyla İlgili İlginç Araştırma

Pek çok kültürde beslenme öğünü olan kahvaltı bizim kültürümüzde de kahve altı olarak yapılır. Sabahları aç karna kahve içmenin sağlıksız olduğunun farkında olan halkımız kahve öncesinde hafif ve vücudu yormayan besinler tüketecek şekilde sabah beslenmesini yaptıktan sonra kahve içerdi.

Kahvaltı
Kahvaltı

Bu şekilde kültürümüzde yer edinen kahvaltı sanıldığının aksine en önemli öğünlerden biri olmadığı ortaya çıktı. Günü enerji dolu geçirmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bir şart olarak gördüğümüz kahvaltı ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmada çok önemli olmadığı bilimsel olarak incelendi.

Kahvaltı Sabah Enerji Veriyor

Kilo vermek isteyen 300 gönüllünü katıldığı ve 2 ayrı gruba ayrıldığı araştırmada 4 ay boyunca bir grup kahvaltı yaparken diğer grup hiç kahvaltı yapmadı. Süre sonunda katılımcıların hiçbirinin kilo vermediği görüldü. Aynı şekilde kan değerleri de kontrol edilen katılımcılarda da hiçbir fark görülmedi.

Araştırma sırasında görülen en büyük fark kahvaltı yapanların, yapmayanlara göre daha enerji dolu olmasıydı. Bunun dışında kahvaltının sanıldığının aksine çok fazla bir faydası görülmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir