Sağlık

Kefir Nedir

Toplumun önemli bir kesimi tarafından tüketilen lakin diğer kesimi tarafından hiçbir şekilde bilinmeyen içeceklerden birisi kefirdir. Kefir özellikle kafkasya bölgesinde tüketilen sonrada tüm dünyaya yayılan kefir’in insan sağlığı üzerinden bilinen 9 faydası vardır. Kefir’in en büyük özelliği sindirim sisteminin güçlendirilmesidir. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutan kefir, zararlı toksinleri yok eden madde üretmektedir. İkinci faydası ise gastrointestinal sistemi enfeksiyonlardan korumasıdır.

kefir
kefir

İmmün fonksiyonları güçlendiren kefir kanser karşıtı  özellik gösterir. Kefir’in beşinci faydası allerjik reaksiyonlardan koruyucu özellik taşımasıdır. Aynı zamanda alerjik koliti önler. Kefir’in altıncı faydası ise kolesterol’ü azaltır.  Süt şekeri emilimini artıran kefir, çocuklarda kabızlık gibi çeşitli bağırsak semptomlarının kontrolünden yararlıdır.

 Kefir’in 13 Faydası

Kefir’in bilinen son faydası ise gebe kadınları kullanımlarında anne ve bebekte obesite oluşumunu engellemesidir.  Kefir marketlerde satıldığı gibi evde yapmakta mümkündür. Yapımı çok kolay olan kefir, adeta yoğurt yapmaya benzer. Güvenilir kefir mayası ile yapacağınız bu enfes tat don derece lezzetli ve sağlıklı içecektir. Kefir üretiminde kullanılan mayanın kalitesi çok önemlidir.

kefir yapımı
kefir yapımı

Sütün kaynatılıp soğutulmasının ardından süte ekleyeceğiniz kefir mayası kavanozun ağzı hava alacak, ama toz girmeyecek bir şekilde peçete veya temiz gevşek dokulu bir bezle kapatılır. 18-24 saat arasında oluşan kefir süzüldükten bir zaman sonra içilmeye hazırdır. İki gün süre ile buzdolabında bekletilen kefir, beklemesi neticesinde daha kolay için sağlanmış olur. Her yaş gurubu insan mutlaka kefir tüketmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir