Sağlık

Kış Aylarının En Faydalı Sebzesi Karnabahar

Karnabahar kimilerinin pek beğenmediği bir sebze olsa da tüketimi sağlık açısından son derece faydalıdır. Özellikle pişme sırasında kötü bir koku vermesi ile ünlenen karnabaharın aslında daha belirgin olması gereken birçok faydası vardır.

Kış Aylarının En Faydalı Sebzesi Karnabahar
Kış Aylarının En Faydalı Sebzesi Karnabahar

Faydaları Nelerdir?

Yüksek lif içeren karnabahar kan şekerini de dengelemeye yarar. Obezite ile savaş sırasında sıklıkla tüketilmesi önerilen bu sebze kış aylarında sofranızdan eksik etmemeniz gereken yegâne yemektir. Yüksek lif içermesi kabızlık ile mücadelenize katkı sağlarken ayrıca diyet içinde düşük kalorili olması ile tavsiye ediliyor. Ayrıca kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini de düşürür.

Kemik gelişiminde, onarımında ve sağlığında oldukça etkili olmasının sebebi kalsiyum deposu olma özelliğinden olup ayrıca K vitamini açısından da zengindir.

Gebelik döneminde folik asit alımı son derece önemlidir. Gebelikte bebeğin sağlıklı gelişim göstererek büyümesine katkı sağlayan folik asit karnabahar sebzesinde yer alıyor.

Kalp ve de damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken ayrıca karaciğer, böbrek ve bağırsaklardan toksinlerin atılmasını dağlayarak vücuda detoks etkisi yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir