Diyet

Konservelerdeki Tuz

Tuz yiyecekler hem lezzet sağlıyor hem de bozulmalarını engelliyor. Bu sebepten yediğimiz besinlerin çoğuna tuz ekleniyor. Bu konuda akla gelen sorulardan biri de konserveler. Konserve gıdalardan genelde çekinilir. Tazesini ve doğalını yemek isteyen bir paketlenmişler den uzak durur.

konserve
konserve

Konserveler gerçekten zararlı olabilir mi? Normal sebzelerden ne farkları var? Katkısız olanları var mı? Peki, bu hazır konservelerden gelen tuzu ne yapalım? En iyisi yıkamak, yıkadığınız zaman eklenen tuzun yarısı gidiyor. Pişirirken ilave etmezseniz tuz miktarını dengelemiş oluyorsunuz.

Deniz Tuzu Farklı mıdır?

Et suyu, salamura, füme etler, peynirler, turşular, cipsler ve krakerler yoğun miktarda tuz içeriyorlar. Hepsinin üzerinde az tuzlu yazanları oluyor. Hazır ürünlerin az tuzlu olanlarını seçin. Bu arada deniz tuzunun mineral oranları farklı olabiliyor. İçindeki sodyumun etkileriyse aynı.

konservede tuz
konservede tuz

Her tuz dikkatli kullanılmalı. Bilmediğiniz markaların ürünlerini kullanmayın. Kimse bebekken hayata tuzlu yiyeceklerle başlamıyor. Sonradan büyüdüğünüz evin alışkanlıklarına göre durum değişiyor. Bir süre sonra tuzsuz yiyemez hale geliyor, hatta tadına bakmadan tuz ilave ediyoruz. İşte durumu bu tehlikeli hale getiriyor. Dışarıda yediğiniz yemeklerin hepsinde zaten yeterince tuz var.

yeşil fasulye
yeşil fasulye

Bir de siz ekleyince o yemeğin tadını bile almıyorsunuz aslında.  Tuzu bırakmak kolay değil ama azaltmak mümkün. Salatalarda sirke ya da nar ekşisi kullanırsanız tuzla daha az uğraşırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir