Yaşam

Kraliçe’nin Rekorları

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahtında en uzun süre kalan hükümdar ünvanından başka bir sürü başka “ilk” leri de var. 63 yıl, 7 aydır sarayında olan ve İngilizlerin hala çok sevdiği bu sevimli büyükanne ile ilgili yazılanlar hep gülümsenerek okunuyor. Kenya’ya 1952’de  veliaht prenses ünvanı ile yaptığı geziyi babası ölünce kraliçe olarak yarıda kesmiş.

Kenyalılar gelenekleri uyarınca kalması için ona ağaç bir ev tahsis etmişler. Ertesi gün haber gelince İngiliz gazeteleri “Akşam ağaca prenses olarak çıktı, sabah kraliçe olarak indi” diye yazmışlar. Taç giyme törenini ilk defa televizyondan yayınlatan hükümdar. Çin’i ziyaret eden ilk İngiliz hükümdar.

Sarayın masraflarını çıkartması için kapılarını ziyarete açtıran ilk kraliçe. 12 başbakan ile beraber çalışmış. Yılda 30 bin kişiyi çaya davet ediyormuş. Bu herkesle ilişki kurabiliyor anlamına geliyor. Kraliçe’nin şimdiye kadar 129 kez portresi yapılmış.

elizabeth
elizabeth

Bilenler bilir, İngiltere’de parklardaki bütün kuğular kraliçe’ye aittir, avlanamazlar. Ülkede ehliyeti olmadan araba kullanabilecek tek insan O’dur. Ve konu döner dolaşır, şahsi servete gelir. Kişisel varlıkları yaklaşık 300 milyon sterlin olan II. Elizabeth’in ayrıca 10 milyar sterlinlik bir sanat koleksiyonu ve yirmi tane de atı var. Prenses Diana’dan sonraki gelini Camilla ile olan zoraki gülümsemeleri de  bitmeyen magazin kaynağı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir