Güzellik

Makyaj ile Uyumanın Cilde Verdiği Zararlar Nelerdir?

Makyaj ürünlerinin türüne göre uyumadan önce çıkartmadığınız durumlarda cildinize verdikleri zararlarda da değişiklikler gözükebiliyor. Örneğin kalın bir fondöten sürdüyseniz gün boyunca etkilendiğiniz hava kirliliği, egzos dumanları ve bakteriler gibi çevresel olumsuz faktörlerin bir kısmını çekmiş olursunuz. Makyajın azalmasına da sebebiyet veren bu durumlar aynı zamanda cildinizin erken yaşta kırışmasına ve akne problemlerine de sebep olur.

dudak
dudak

Ruj ile Uyumak Zararlı mı?

Ruj ile uyumak dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına sebep olur. Bu sebeple uyumadan önce mutlaka rujunuzu iyi bir şekilde temizlemeli ve hatta mümkünse dudaklarınız için özel peeling yapmalısınız. Dudak nemlendirici sürmek ise ertesi gün daha sağlıklı bir cilt ile uyanmanız için iyi bir yöntem olacaktır.

Gözünüzde maskara ile uyuyakaldıysanız cildiniz çok fazla zarar görebilir. Maskara içerisinde yer alan partiküller kıl köklerini tıkadığı için cildiniz ile birlikte kirpiklerinizin de zarar görmesine yol açabilir.

ruj
ruj

Kirpiklerinizin zarar görmesi durumunda ise göz bölgesinde şişlik olabilir. Ayrıca bakterilerin sebep olduğu göz nezlesine yakalanma riskiniz de maskara ile uyuduğunuz zaman ortaya çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir