Yaşam

Muratdere Madencilik’ten 210 Milyon Liralık Dev Yatırım!

Bilecik bugünlerde dev bir yatırım ile gündemde! 210 milyon liralık bu dev yatırımın mimarı ise Pragma Kurumsal Finansman A.Ş. iştiraki olan Muratdere Madencilik oldu. Kentin Bozüyük İlçesi Muratdere Köyü’nün ev sahipliği yapacağı bu dev yatırım, bölgede bulunan bakır-molibden cevherinin çıkarılması, işlenmesi ve yurt dışına satılması amacıyla hayata geçirildi. Projenin start alması için geri sayım başladı.

Bu bölgede bakır – molibden madeninin bulunduğu aslında 20 yıldan daha uzun bir süredir biliniyordu. MTA tarafından yapılan çalışmalarla tespit edilen cevherin çıkarılması için Pragma A.Ş. uzun yıllardır sondajı da kapsayan çalışmalarını sürdürüyordu. Şimdilerde ise hazırlanan proje hayata geçirilmeye başlandı.

muratderemadencilik1

Bölgede 16 milyon ton rezervin bulunduğu tahmin ediliyor ve bu rezervin her yıl 1.6 milyon tonunun çıkarılması amaçlanıyor. Madenin işlenmesi için farklı bir yere nakledilmesi gerekmeyecek. Çünkü yine aynı bölgede madenin işleneceği tesisler şimdiden inşa edilmeye başlandı. Bu tesislerin son teknoloji bir altyapıya sahip olacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Madenlerin % 0,52 bakır ile 125 ppm molibden tenör değerlerine sahip olduğu açıklandı. Yüksek tenör değerlerinden de faydalanılarak madenlerin konsantresinin elde edilmesi ve aynı zamanda zenginleştirilmesi için kurulan tesislerde ise 680 milyon TL harcanması planlanıyor. Ardından yurt dışına satışı ile 500 milyon USD gelir elde edilmesi hedefleniyor. Bu dev proje ülke ekonomisine de 3,2 milyar TL katkı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir