Yaşam

Sabah Erken Kalkmanın Yolları

İster şehirde yaşayın ister köyde güneşin doğuşuyla beraber hepimiz için yepyeni bir hayat başlar. En önemli işlerin çoğu sabahın erken saatlerinde halledilir. Gece çalışanlar hariç günün ilk saatlerini kaçıranlar genellikle geri kalanını verimli kullanamazlar ve yetişmeyen uzayan işler yüzünden stres yaşarlar. Tüm kültürlerde güneş doğarken ayakta olmanın faydaları ve geç kalkmanın tembelliğin belirtisi olduğu anlatılır. İnançların çoğunda erken kalkanlar, bolluk ve berekete hep daha yakındır.

sabah kalkma sırları
sabah kalkma sırları

Ancak bazılarımız için erken uyanmak bir sorundur. Tembel ya da pasif olmadığı halde erken uyanmak ve yataktan kalkmak ciddi bir çaba gerektirir. Bu durumun bazen sağlık sorunlarından kaynaklandığı, bazen mental yorgunluk belirtisi olduğu, bazen de uykuyu yeteri kadar alamamanın sonucunda geliştiği olur. Eğer doktor sağlıklı olduğunuzu söylediği halde erken kalkmak sizin için kabusa dönüştüyse size pek çok insanın deneyip olumlu sonuç aldığı bir kaç yöntemden bahsedelim.

Alarmın Sesini Duymak

Sabah alarmınızı tam da kalkmanız gereken saate kuruyorsanız bunu değiştirin. Yarım saat erkene kurun ve on dakika ara ile yeniden çalmasını sağlayın. Bu şekilde birkaç kez uyarılan zihniniz kalkması gereken saatte artık uyanmış olacaktır.

erken uyanmak
erken uyanmak

Alarmınızın sesini değiştirin. Alıştığınız sese karşı zihniniz tepki vermemeye başlamış olabilir. Alarm sesi için iki tür tercih vardır. Birincisi rahatsız edici ve yüksek sesli bir alarm kurma fikridir ki kesinlikle başarılıdır, uyanmanızı sağlar.Ancak güne sevmediğiniz bir ses ile zorla uyandırılarak başladığınızda ne kadar aksi ve negatif bir insan olabileceğinizi unutmayın. İkincisi güzel bir şarkı veya kuş sesleri ile gittikçe artan düzeyde bir alarm kurmaktır ki bu uyandığınızda yüzünüzde keyifli bir gülümse sebebi olabilir.

Eğer gece uyumadan sabah neden erken kalkmanız gerektiğini ve bunun size neler sağlayabileceğini düşünerek uyursanız, uyandığınız ilk anlarda zihniniz size bu bilgileri hatırlatacağından yeniden dalma korkusu yaşamadan daha motive bir şekilde yataktan kalkabilirsiniz.

Ve tabi ki akşamdan hazırlayacağınız lezzetli bir kahvaltı tepsisi de uyandığınızda sizi hızlıca yataktan kaldıracak yöntemlerden bir tanesidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir