Sektörel

Şalt Malzeme Nedir?

Elektrik sistemleri, enerji akımı ile birlikte işlem yapılmasına olanak tanıyan sistemlerdir. Bu sistemlerin çalışma prensipleri, karmaşık yapılara sahip olduğu için sistemlerin profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Şalt malzemeler, elektrik sistemlerinin en önemli parçalarından olan ve devrelerini kontrol etmeyi sağlayan malzemelerin bütünüdür. Akımın verimli ve doğru bir şekilde dağılması, kısa devre gibi fiziksel olayların meydana gelmemesi adına elektrik sistemleri belirli parçalarla korunmalıdır. Sistemleri koruma amacıyla kullanılan malzemeler, şalt malzeme olarak adlandırılır.

Şalt Malzemeler Nelerdir?

Elektrik devreleri, nominal akımları taşıyabilecek kapasitede yapılmalıdır. Devlerin korunmaması, açma-kapama aşamalarında aşırı akım, kısa devre gibi zarar verme niteliği yüksek olan olaylara sebep olabilir. Bu nedenle devrelerin kurulumlarında ekipmanların korunması için ekstra önlemler alınır. Şalt malzemeler, elektrik devrelerinin korunmasını sağlayan parçalardır. Elektrik devrelerindeki fonksiyonları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Elektrik devresini aşırı yükten ve toprak hatasından korur.
  • Hatalı ekipman varsa, devrenin kalan parçalarını izole eder.
  • Anahtarlama yapılırken devrelerin kontrollerini sağlar.

Şalt malzemelerin çeşidi ve markaları oldukça fazladır. Bu fonksiyonların tamamının sağlanması için seçilen malzemelerin kalitesine dikkat edilmesi gerekir. Şalt malzemeler;

  • Butonlar ve sinyal lambaları
  • Limit şalterleri
  • Kartuş sigortalar
  • Emniyet şalterleri
  • Röle
  • Kaçak akım sigortaları
  • Otomatik sigorta ve aksesuarlar

Malzemeleri temin etmek için tercih edebileceğiniz Botem, ihtiyaç duyulan tüm parçalardan oluşan bir ürün yelpazesine sahiptir. Dilerseniz toptan alışveriş yapabilir, uygun fiyatlarla yüksek kalitede malzemeler satın alabilirsiniz. 1986 yılından bu yana faaliyet gösteren firmanın donanımı, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.

Şalt Malzeme Markaları

Şalt malzeme, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan malzemeler olduğu için birçok markanın parçalarını temin edebilirsiniz. Markalar arasında ön plana çıkan Siemens, Entes, Omron, Emas, en çok tercih edilen firmalar arasında yer alır. Temin ettiğiniz parçaların kaliteli ve güvenilir olması, hayati tehlike arz eden elektrik devrelerinden zarar görmemek için son derece önemlidir.

Elektrik devrelerinin korunmaması, aşırı akım gibi eşyalarınıza zarar verecek sonuçları ortaya çıkarabilir. Şalt malzemelere ihtiyaç duyduğunuzda https://www.botem.com.tr/ adresinden sipariş verebilir, oldukça kısa süre içerisinde parçaları temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir