Yaşam

Teknoloji Sosyal Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişerek günümüz hayatında olmazsa olmaz bir hal aldı. Hepimizin sahip olduğu akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, üyeliğimizin bulunduğu birçok sosyal medya hesabımız var. Öyle ki her anımızı, gittiğimiz, gördüğümüz yerleri hatta yediğimiz içtiğimiz şeyleri bile bu hesaplar üzerinden sevdiklerimiz ile paylaşıyoruz. Teknolojinin birçok noktada hayatımızı kolaylaştırdığı doğru ancak sosyal ilişkilerimizi nasıl etkiliyor?

teknoloji
teknoloji

Yeni tanıştığımız biriyi internetten çok kolay araştırabiliyor ve hayatı ile ilgili önemli bilgilere çok kolay ulaşabiliyoruz. Çoğu insan için en önemli referanslarımız facebook gibi sosyal paylaşım siteleri. Gelişen teknoloji insanlarla tanışmayı bu sosyal hesaplar yoluyla kolaylaştırırken aynı zamanda çiftler arasındaki kavgaların ve sorunlarında sebepleri arasında yer alıyor. Sosyal medyanın ilişkiler üzerinde etkisi adına yapılan araştırmalarında çiftlerin bu hesaplar sebebi ile tartışma oranları oldukça yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Sosyal medya kanallarını sık ve aktif kullanan kişilerin ilişkilerinin zayıflamasına ve geçmişteki şartlara nazaran daha hızlı ayrılıkların yaşanmasına sebep oluyor. Sosyal medya ilişkilerde kıskançlıkların artmasına, özgüvenin azalmasına ve kişinin gerçek hayatta olan sosyal yaşamına daha az vakit ayırmasına sebep oluyor.

Dijital Ortamda Tanıştığınız Kişilerde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Başkaları ile tanışmayı kolaylaştıran sosyal medya ile yeni bir ilişkiye başlamakta çok kolay ancak bu durumun sizin açınızdan tehlike oluşturmaması adına birkaç detayı göz önünde bulundurmanızda sağlıklı olacaktır. Tanıştığınız kişiye kendiniz ile ilgili detaylı bilgi vermemeye çalışın. Bu kişileri öncelikle telefonla konuşarak tanımaya çalışın. Konuyu çevrenizdeki arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle paylaşın. Her durumda yardım alabileceğiniz dostlarınıza detay vermekten çekinmeyin.

teknoloji ve sosyal hayat
teknoloji ve sosyal hayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir