Televizyon

ABD’de Türk Dizileri Gündemde

Ortadoğu ve Latin Amerika’da büyük bir kitleye hitap etmeyi başaran Türk dizilerinin elde ettiği büyük başarılar, akademisyenler tarafından inceleniyor. Indiana Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte sunum yapan Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. B. Senem Çevik, Türk dizilerinin uluslararası başarıları ve Türkiye’nin imajına olan katkısını ön plana çıkartan bir çalışma gerçekleştirdi. Çevik, Türk dizilerinin Ortadoğu’da büyük bir etki yarattığının da altını çizdi.

Türk Dizileri
Türk Dizileri

Amerika yapımı dizilerin bir dönem popüler kültür üzerinde kurduğu hakimiyeti şu an Türk dizilerinin kurduğunu söyleyen Çevik, “Türk dizileri genel olarak romantizm, kadın eğitimi, özgürlük ve aile temalarını başarılı bir şekilde işliyor” dedi.

Türk Dizileri ABD’de İlgi Görüyor

Ortadoğu tarafından Türk dizilerinin beğenilmesindeki en büyük sebepler olarak bunları gösteren Çevik, kadına yönelik şiddet gibi ciddi konuların da dizilerde yer almasının toplumun bilinçlendirilmesi için büyük bir etki yarattığını söyledi.

Türk dizilerinde kadının özgürleştirilmesi ve bu hususun tarihi konuları işleyen dizilerde bile yer alması ise ABD bölgesinde de türk dizilerine olan ilgiyi arttırıyor dedi.

Kamu ve özel sektör önemine de dikkatleri çeken Sanem Çevik, “Televizyon tarihinin başarılı dizileri, ülkelerin diğer ülkelere açılan birer kapısı haline getirilebilir. Bu sebeple Türkiye’de dizi sektöründe kamu diplomasisi aracı gereklidir. Türkiye’nin başarılı dizileri ile vermek istediği mesajlar tüm dünyaya bu şekilde tanıtılabilir.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir