TeknolojiYaşam

Adli Bilişimin Önemi Nedir?

Teknolojinin dünya genelinde yaygınlaşması ile birlikte sanal ortamda işlenen suçlarda da artış görülüyor. Bu anlamda adli bilişim önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Hukuksal süreci hızlandırıcı özelliği bulunan adli bilişim birçok olayın da daha çabuk çözülebilmesini sağlıyor. Ayrıca doğru yönlendirme gibi bir özelliği de yer alıyor.

Bilirkişi ile birlikte daha etkili çözümlerin sağlanabildiği bu alan, profesyonel olarak çalışan ve birçok teknolojik ekipmana sahip olan firmalar tarafından yapılması gereken bir alandır.

Bu alan daha çok bilgisayar ile ve internet üzerinden işlenen suçları kapsıyor. Günümüzde mobil cihazlarda internetin yaygınlaşması ile birlikte, bu alana mobil cihazlarda dahil olmuş durumdadır.

Adli Bilişim Çalışmalarını Kimler Yapar?

Yeni bir bilim dalı olarak karşımıza çıkan adli bilişim, adli bilişim uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Kamu ve özel sektör olmak üzere iki ayrı oluşum tarafından gerçekleştirilebilir. Devletin şu anda özel uzmanlardan kurulu ekipleri yine devletin bu alanda özel olarak oluşturduğu birimlerde görev yaparlar.

Özel sektörde de devlet denetiminde faaliyet gösteren adli bilişim firmaları vardır. Hem devlet yapısı olarak hem de özel sektör yapısı olarak çok özel teknolojik ekipmanlar ile adli bilişim hizmeti verilir.

Bazı durumlarda işin gereği olay yerinde inceleme yapmak da gerekebilir. Bu yüzden teknik ekipmanların bir kısmı da olay yeri incelemeye uygun olmak zorundadır. Bilişim alanında işlenen suç tespit edildikten sonra analizi yapılır ve rapor halinde ilgili birimlere iletilir.

Adli Bilişim Süreci Nasıl İşler?

Genelde izlenen prosedür, hem devlet birimlerinde hem de özel sektör birimlerinde aynıdır. Öncelikle dijital ortamda ya da olay yerindeki deliller toplanır ve korumaya alınır. Toplanan ve koruma altına alınan deliller, laboratuvar ortamında özel ekipmanlar yardımı ile incelemeye alınır.

Araştırmadan çıkan sonuçlar bulgular halinde toplanır ve rapor haline getirilir. Raporda aynı zamanda uzman bir bilirkişinin de görüşleri yer alır.

Elektronik ortamda bulunan dijital verilerin bir kopyası ya da imajı alınır. Hard disklerde bulunan bu bilgiler silinse bile özel yöntemler ve ekipmanlar yardımı ile bu bilgilerin elde edilebilmesi mümkündür.

Adli bilişim ile ilgili daha fazla bilgi için; https://www.bamer.net/adli-bilisim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir