Teknoloji

Ofset Baskı Nedir?

Ofset baskı, 1904 yılında bir ABD’li mucit tarafından keşfedildi. Ofset baskı mucidi W. Rubel adlı bilim insanıdır. Kâğıtlara yapılan baskılar ofset baskı ile yapılıyor. Genel olarak; gazetelerde, kitaplarda, dergilerde ve broşür gibi kâğıt baskılarında ofset baskı tekniği kullanılır. Günümüzde ofset baskı tekniği oldukça yaygın bir tekniktir. Her türlü kâğıt üzerine baskı yapabilen bir teknolojidir. Ofset İngilizce köken bir kelimedir. İngilizceden “OFF-SET” kelimesinden Türkçeye ofset olarak geçti. Anlamı ise baskı sırasında boyanın kâğıda gelmeden önce kauçuğun üzerine oturmasıdır.  Ofset baskı tekniği en gelişmiş baskı tekniği olmakla birlikte en yaygın baskı tekniği olarak ta bilinir.

ofset baskı
ofset baskı

Ofset Baskı Nasıl Çalışır?

Ofset baskı tekniği kabaca anlatımda, yağın su ile karışmaması bilgisine dayanır. Bu prensipten yola çıkarak tasarlanmış teknolojik bir baskı çeşididir. Öncelikle kalıp hazırlanır. Kalıpta boya gelecek yerler hazırlanır. Mürekkebin püskürteceği noktalara denk getirilmeye çalışılır. Baskı dışındaki yerlerde ise suyu tutacak olan çok küçük gözenekler vardır. Bu sistem oluşturulduktan sonra ofset baskı gerçekleşir.

Ofset Baskı cihazlarında çeşitli kazanlar vardır. Toplamda 3 adet kazan bulunmakla birlikte bu kazanların görevleri farklıdır.

  1. Kalıp Kazanı
  2. Blanket Kazanı
  3. Baskı Kazanı

Kalıp kazanında nemlendirme ve mürekkepleme işlemi yapılır. Kalıp kazanından alınan görüntü blanket kazanına gönderir. Blanket kazanı ile baskı kazanı arasında baskı yapılacak malzeme vardır. Örneğin bu gazete veya karton olabilir. Baskı burada yapılır.

baskı
baskı21

 

Ofset Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Ofset baskı çeşitleri kullanılan kâğıda göre değişiklik gösteriyor. Daha doğrusu kullanılacak olan baskı malzemesine göre değişir. Ofset baskı iki çeşit olarak bilinir:

  • Tabaka Ofset Baskı
  • Web Ofset Baskı

Tabaka Ofset Baskı

Tabaka ofset baskı oldukça anlaşılır bir baskıdır. Burada tabaka kâğıtları kullanılarak yapılır. Tabaka kâğıtları üzerine yapılan ofset baskıya tabaka ofset baskı nedir. Çok renkli baskı makine türleri mevcuttur. İkiden başlayıp on ikiye kadar renkli baskı makinesi mevcuttur. 25×35 cm ile 70×100 cm arasında baskı yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir