Teknoloji

Medya Planlama Nedir ve Hangi Aşamalarla Hazırlanır?

Medya planlama ile reklam mesajı hedef kitleye doğru ulaştırılması sağlanır. Kitle iletişim aracı seçilme süreci ve uygun zaman aralığında reklam mesajının yayınlanmasıdır.

Medya Planlamacısı Hangi Sorulara Yanıt Arar?

Medya planlamasında özellikle reklamların hangi ortamlarda, hangi zaman aralıklarında medya araçlarına yerleştirilmesi gerçeği yatar. Hedef kitlenin reklamı kaç kez göreceği bu aşamada tespit edilir. Reklamın hangi günlerde yayınlanacağı da önemlidir. Bütçe belirlenerek en son aşama olan raporlama ile gerçeklere dayanan bir hedef belirlenir.

sosyal medya
sosyal medya

 

Medya Planlama Aşamalarında Doğru Yolun İzlenmesi

Reklam verenler için medya planlamacıları detaylı bir sunum hazırlar. Onay halinde hedef kitleye yönelik çalışmalar yazılı dokümanlar eşliğinde başlanır. Medya planlama, sorulan soruların çözümlenmesini sağlar ve farklı türde olan sorulara çözüm yolları getirir. Problem çözüm yolları farklılıklar gösterir. Verilecek mesajlar doğru şekilde belirlenmeli ve hedef kitlenin tüm özelliklerinin bilinmesi önemlidir. Anahtar kelimeler doğrultusunda planlama hazırlanır. Belirlenen hedefler doğrultunda sistemli bir medya analizi sağlanarak asıl amaca doğru hizmet edilir. Ürün birliği için tüketici ve ürün aynı doğrultuda düşünülür.

Ürünlerin analizi ile ürün özellikleri belirlenir. Ürünlerin faydaları nelerdir ve ürünlerin insan hayatına katkıları ne gibi sorulara yanıtlar aranır. Ürünün detaylı bilinmesi çok önemli bir aşamadır. Ürünlerin detaylı bilinmesi sonucunda hedef kitleye doğru şekilde ulaşılır. Hedef kitlenin özellikleri ile ürün özellikleri aynı doğrultuda olmalıdır. Hedef kitlenin özellikleri de belirlenir ve yaşları, cinsiyetleri, neleri daha çok tükettikleri gibi temel kavramları incelenir. Medya araçlarının tercihi aşaması ve uygulanacak yöntemlerle hedef kitleye doğrudan ulaşılacak sistem hazırlanır. Hedef kitleye kampanya boyunca ne kadar ulaşıldığı ise önemli bir ayrıntıdır.

medya planlama
medya planlama

 

Medya Planlaması ve Pazarlama Hedefleri

Pazarlama hedefleri ile belirli bir zaman diliminde başarılması gereken tüm hedeflere ölçülebilir gerçeklerle ulaşılması sağlanır. Pazarlama, satış ve iletişim hedeflerinden oluşur. İki hedefin de doğru analizlerinin yapılması önemlidir. İletişim hedefi medya planlamasının ana konusudur. Marka özellikleri ve faydalarının araştırılma süreçlerini içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir