Güzellik

Ağız Kokusunu Engellemenin Yolları

Nedenini bilmediğiniz şekilde meydana gelen ağız kokusu rahatsız olmanıza neden olabilir. Özellikle kalabalık bir ortamda siz farkında olmasınız bile çevreniz tarafından hissedilen bu durum utanmanızı ve kendinizi kötü hissetmenizde rol oynayacaktır. Peki, ağız kokusunun nedenleri nelerdir ve engellemek için neler yapmak gerekir? İşte hayat kurtaran öneriler…

ağız kokusu
ağız kokusu

Patolojik ve Fizyolojik Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu her ne kadar hastalık olarak görülmese de önemli hastalıkların habercisi olarak kabul edilir. Patolojik ve fizyolojik olarak iki farklı grupta toplanan ağız kokusunun farkları şunlardır. Fizyolojik olan ağız kokusunda her bireyde sabah uyanma sırasında sindirim kanalında biriken gazlar ve dilin üzerindeki bakteriler etkendir. Dil sırtını düzenli olarak fırçalayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

ağız kokusu nedenleri

Patolojik olan nedenlerde ise ağız kokusu kişi tarafından hissedilmez ya da kabullenilmiştir. Fakat bu durum hastalıkların belirtisi olabileceğinden uzman bir hekime başvurmak en doğru yollardan biri olacaktır. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda ağız kokusu meydana gelebileceği gibi şeker hastalığı olan kişilerde de bu durum ile karşılaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir