Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri

Günümüzde insanların yakalanarak hayatlarını kaybettiği hastalıkların başında kanser geliyor. Henüz tam olarak çaresi bulunamayan kanser çeşitleri insanların korkulu rüyası. Kanserin bir çeşidi olan akciğer kanseri de erkeklerde birinci sırada bayanlarda ise ikinci sırada ölüme neden olan hastalıklar içerisinde yerini alıyor.

Akciğer Kanseri
Akciğer Kanseri

Genel olarak iki türü olan bu kanser çeşidine yüzde seksen beş oranında sigara neden oluyor. Tabi sigara neden olsa da başlama yaşı, içme süresi, içilen sayı kanserin ne derecede olduğunda önemli rol oynuyor.

 Peki Bu Kanserin Belirtileri Neler?

 Akciğer kanseri olan kişilerde en fazla rastlanılan şikayetlerden birisi nefes darlığıdır. Neredeyse bütün akciğer kanseri bulunan hastalarda görülür. Nefes darlığının yanında şiddetli öksürük, kanlı balgam gibi rahatsızlıklara da sıkça rastlanır. Bir diğer belirtisi ise şiddetli baş ağrıları ve yüksek ateştir.

Akciğer Kanser Belirtisi
Akciğer Kanser Belirtisi

Bu kanser çeşidinin türüne bağlı olmakla birlikte kansızlıkta meydana gelir. Bu kansızlık küçük hücreli akciğer kanseri çeşidinde daha fazla olur. Akciğer kanserinin bir özelliği de kemiklere sıçrayabilmesidir. Böyle bir sıçramada omuz ve kol ağrıları da bu rahatsızlığı geçiren kişide görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir