Sağlık

Alzheimer Nedir?

Öyle hastalıklar vardır ki o hastalıklar insanlar için sözün bittiği yerdir. Çünkü kişi gözünüzün önünde başka bir düzleme geçer ve sizin eliniz kolunuz bağlıdır.

Unutursam Fısılda filminde Çağan Irmak konuyu öyle güzel işlemiştir ki siz de bu hastalığın Alzheimer olduğunu bir çırpıda söyleyebilirsiniz.

alzheimer nedir
alzheimer nedir

Filmi izlesin, izlemesin hemen herkesin az çok bildiği üzere Alzheimer an basit deyim ile insanın yakın geçmişini unutmasına verilen bir nörolojik hastalık.

Süreç içinde yani hastalığın ilerleyen aşamalarında kişi tamamen başkasına bağımlı hale gelir ve hiçbir işlevini kendi başına yapmaz zira bunu yapacağını bilmez.

Nedenleri:

Tam olarak şu ana dek nedeni şudur diye bir bulguya erişilmiş olmamakla beraber genetik olarak hastalığın bir sonraki nesilde görülme olasılığı daima vardır.

alzheimer hastalığı
alzheimer hastalığı

Belirtileri Nelerdir?

  • İleri derecede unutkanlık
  • Kimi kelimeleri bulmakta zorlanma
  • Günlük işleri yapamama
  • Yolları hatırlayamama
  • Karakter değişiklikleri
  • Karar verme konusunda pasifleşme

    alzheimer tedavisi
    alzheimer tedavisi

Tedavi Süreci

Ne yazık ki hastalığın tamamen ortadan kaybolması için şu ana dek bulunan bir tedavi süreci mevcut olmamakla beraber hastalığın erken evrelerde fark edilmesi durumunda kimi antidepresan ilaçlar uygulanır ama asla çözüm değildir.                                       

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir