Sağlık

Burun Kanaması Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlarda sıklıkla görülen ve farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan burun kanamaları bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor. Bu yüzden burun kanamalarının türünü ve hangi sebeple meydana geldiğini tespit etmeniz sağlığınız için yararlı olabilir. Burun kanaması çeşitleri ise iki ayrı kategoride birbirinden ayrılıyor.

burun kanaması
burun kanaması

Ön Burun Kanamaları

Burnun ön bölgesinde ortaya çıkan kanamalardır. Bu tür kanamalar genellikle üst solunum yolunda ortaya çıkan enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarda burnun ön kısımlarından kan gelmeye başlayabilir. Diğer kanama çeşitlerine göre bu tür kanamalar büyük riskler taşımazlar.

Arka Burun Kanamaları

Tümör veya yüksek tansiyon sebebiyle ortaya çıkan bu tür kanamalar, travmaya bağlı olarak burnun arka kanallarında kanama olmasına yol açar.

burun kanaması tedavisi
burun kanaması tedavisi

Orta yaşlı ve yaşlı kişilerde daha sık rastlanılan bu kanamalarda geniz bölgesine doğru kanlı bir akıntı oluşur. Kanama sırasında burnunuzun kanatlarını sıkarak, kanamanın ön burundan mı yoksa arka burundan mı kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Burnunuzu sıktığınız zaman geniz bölgesine kan akışı devam ediyor ise arka burun kanaması yaşıyorsunuz demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir