Sağlık

Apandisit Ağrısının Belirtileri

Bazı zamanlarda kasık bölgesinin sağ üst tarafına ani bir acı saplanır. Bu durumun sürekli ve çok acı verici hale gelmesi ise apandisit endişesini doğurur. Fakat çoğu ağrı, gaz sancısı veya bazı bağ dokularının kasılmasından kaynaklanır. Yine de sık sık bu tür ağrılar yaşandığı durumlarda mutlaka doktora gidilmeli ve erken teşhis konulmalıdır. Çünkü bazen hastalığın keşfedilememesi durumunda apandisit patlar ve ani ölümlere bile sebep olabilir. Bu yüzden apandisit belirtilerinin ne olduğunun tam olarak bilinmesi, hayati tehlikenin oluşmaması açısından oldukça önemlidir.

apandisit
apandisit

Apandisit Ağrısı Nasıl Tespit Edilir?

Apandisit, özellikle göbek deliğinden başlayıp, karın bölgesinin sağ alt tarafına doğru yaşanan bir ağrıya sebep olur. Ayrıca kişinin kasılmasına sebep olacak kadar şiddetli olabilir. Normal bir karın ağrısından ayırt edilmesi içinse bu tür şiddetli bir ağrının kusma, ateş, kabızlık, ishal, gaz ve sırt ağrısı gibi belirtileri de beraberinde getirmesi gerekir.

apandisit ağrısı
apandisit ağrısı

Hastalığın en yaygın olarak görülen belirtisi, özellikle ilk aşamalarda yaşanan gaz, yemekten sonra oluşan mide kramplarıdır. Apandisit ağrısını doktora gitmeden önce teşhis etmek için kişi, karnına hafifçe bastırmalıdır. Eğer bu hareket bile karnın acımasına ve ağrının şiddetlenmesine yol açıyorsa hemen doktora gitmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir