Yaşam

Beden Dili Yalan Söylemiyor

İnsanlar birbirleriyle konuşarak anlaşmaya çalışırlar. Ama dürüst olalım, işin içine büyüklü küçüklü yalanlar da giriyor. Bu durumda herhalde beden dilini öğrenmek gerekiyor. Çünkü uzmanlara göre beden dili asla yalan söylemiyor. Hislerimiz yüzümüzden, ruh halimiz ise göz bebeklerimizden ve ayaklarımızdan anlaşılıyor. Özellikle ayaklar kesin delil. Karşınızdaki kişinin ayakları konuşurken size doğru bakıyorsa sizi dinliyor demek.

beden dili
beden dili

Kapıya doğruysa dikkatli olun. İki kişi konuşurken ayaklarını uzatıp çapraz yapmışsa birbirleriyle olmaktan mutluluk duyuyorlar anlamına geliyor. Karşınızdaki gözlerini kısarak konuşuyorsa bu rahatsız olduğunu ve hoşlanmadığını gösteriyor. Eğer göz bebekleri normal süresinden birkaç saniye bile olsa daha geç açılıyorsa bu da aynı anlamda, hoşnutsuz ve mutsuz demek. Ama kaşlarını kaldırmış ve gözlerini açarak sizi dinliyorsa bu söylediklerinize dikkat ediyor anlamına geliyor. Gülümsemeler de ipucu verebilir.

beden dili hareketleri
beden dili hareketleri

Gerçekten gülerken insanın ağzı köşelerden yukarı doğru kıvrılıyor ve göz çevresi kırışıyor. Ama sahte bir gülümsemede ağız sadece yan taraflara doğru çekiliyor. Eller de bazı şeyler anlatıyor. Ellerini saklamaya çalışıyorsa normalde de bir şeyler saklamaya çalışıyor demek. Ama muhatabınızın elleri masanın üstündeyse bu rahatlığı ve güveni gösteriyor. Beden dili konusundaki ünlü kurala değinmeden geçmeyelim. “Bir kadın bir yere bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir kadın bir yere hiç bakmıyorsa orada kesinlikle ilgilendiği bir şey vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir