Teknoloji

Apple 2 ve Amiga Artık size Bir Tarayıcı Kadar Yakın…

Çocukluk yıllarınızdaki bilgisayarları hepiniz az çok hatırlarsınız değil mi? Derin izler bırakmış olan çocukluk bilgisayarlarıyla günümüzde daha farklı platformlarda karşılaşabileceksiniz. Amiga ve Apple 2 sistemlerinin tarayıcınızın ucuna kadar geldiği haberini duymuşsunuzdur.

Apple2
Apple2

Yaklaşık olarak 35 yıl önce piyasaya sürülen ve sadece 4 kilobyte belleğe sahip olan Apple 2’nin işletim sistemi Computer History Museum’un katkılarıyla internet üzerinde yayımlandı.İşin Amigo tarafı ise daha heyecan verici çünkü bu kez doğrudan herhangi bir derleyiciye yada emülatöre ihtiyaç duymadan doğrudan internet taracıyıcısı ile çalışan bir Amiga söz konusu.

Apple bilgisayar
Apple bilgisayar

Google araştırmacıları mevcut olan c/C++ yazılımlarını tarayıcı üzerinden güvenli bir şekilde ve gerçek hıza yakın biçimde çalışabileceğini göstermek için  80’lerin ortasından 90’ların başlarına kadar piyasaya damgasını vuran Amiga bigisayarı internet tarayıcısı üzerinden çalıştırma yoluna gidiyorlar. Kısa bir yüklemenin ardından çalışır duruma gelen Amiga ile karşılaşıyorsunuz. Hatta ayaküstü birkaç demo yükleyerek izlemeniz bile mümkün. Eğer vaktinde bu sistemleri bulduysanız ve kullanma fırsatınız olduysa neye benzediğini bir göz atmanız tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir