Sağlık

Çatlayan Dudaklar Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların dudak çatlaması sorunu yaşamalarının belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Sıvı tüketiminin az olması, dudak ısırmak, B2 vitamini eksikliği ve havaların kuru olması dudak çatlaması sorununun başlıca sebeplerinden bazılarıdır.

dudak çatlaması
dudak çatlaması

Birtakım ilaçların yan etkisi ve enfeksiyona bağlı olarak da görülebilen dudak çatlaklarından kendi yöntemleriniz ile uygulayabileceğiniz birkaç basit adım ile kurtulabilmeniz mümkün olabiliyor.

Sıvı Tüketimini Çoğaltın

Bunun için öncelikle dudaklarınıza eşit miktarda bal sürün ve hemen arkasından dudağınızın üst kısımlarına vazelin sürerek nemlendirin. 20 dakika boyunca dudağınızı bu şekilde sabit tutmaya çalışın. Daha sonra parmak uçlarınız ve ılık su ile birlikte hafif bir şekilde dudaklarınızı temizleyerek, bu işlemi 3-4 gün boyunca tekrar edin.

dudak çatlaması
dudak çatlaması

Uygulayacağınız bu kür dışında da dudaklarınıza dilinizi götürmeyin ve bol su tüketin. Soğuk havalarda dudaklarınızı mutlaka koruyucu nemlendiriciler ile nemlendirin.

dudak çatlaması
dudak çatlaması

Jojaba yağı içeren dudak nemlendiricileri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.Gece yatmadan önce ise dudaklarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. B ve C vitaminlerini de bol bol tüketmeye özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir