Sağlık

Astım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her yaştan insanda görülebilen ve kişiye zorlu zamanlar yaşatan astım, bronşların çeşitli sebepler dolayısıyla olumsuz etkilenerek kısalıp, daralmasına sebep olur. Akciğerlere giden nefesin iletilmesini bronşlar sağladığı için kişi, nefes alma konusunda güçlük çekmeye başlar. Ayrıca nefes almak değil, nefes vermekte güçlendiği için de bir daralma anı aşar ve bu da astım krizinin oluşmasına sebep olur.

astım
astım

Astımın Belirtileri

Yetişkinlerden daha çok çocuklarda görülen bu hastalığın sebebi, genelde çevresel veya genetik kaynaklıdır. Özellikle ailesinde daha önce astım hastası olmuş birisi varsa kişi, bu hastalığa daha yatkındır. Bazı kişiler astım hastası olduğunu yaşadığı küçük durumlardan da anlayabilir. Örneğin çiçeklere, ev tozuna, kedi tüyüne, sprey, deodorant gibi ürünlere alerjisi olan bir kişinin astım olma ihtimali daha yüksektir. Dolayısıyla bu belirtiler görüldüğünde doktora gidip muayene olmalıdır.

astım hastalığı
astım hastalığı

Astımdaki en önemli belirti, kişinin nefes darlığı çekmesidir. Nefes alıp verirken ise, hışırtılı bir ses ortaya çıkar. Bunun yanı sıra öksürük de sık rastlanan belirtiler arasındadır. Genelde sabaha karşı veya gece saatlerinde ortaya çıkar. Hatta bazen öyle sık öksürük krizleri olur ki sabaha kadar uyutmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir