Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 10 Yolu

Kış size de hastalık mevsimi gibi geliyor olabilir. Havaların soğumasıyla birlikte başınız hastalıktan kurtulmuyor, evden lahana gibi kat kat giyinerek çıkmanıza rağmen sürekli hasta oluyorsanız, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor demektir. Zayıf bir bağışıklık sistemi hastalıklara neden olan virüslere meydan okuyamazken, bunu güçlendirmek sizin elinizde!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Adımları:

Sofranızdan sonbahar meyve ve sebzelerini eksik etmeyin. Bol miktarda antioksidan içeren bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirme işleminin ilk adımıdır diyebiliriz. Tüketmeniz gereken meyvelerin başında elma, nar ve portakal geliyor. Sebzelerde ise favorilerimiz karnabahar, brokoli, ıspanak ve lahana. Lahana çorbasının Almanya’da ilaç olarak satıldığı bilinen bir gerçekken, tadı sizi asla geri çevirmemeli.

lahana çorbası
lahana çorbası

Deniz mahsulleri ile aranızı sıkı tutsanız iyi olur. Haftada en az 2 kez deniz balığı tüketilmesinin Omega 3 alımı sayesinde bağışıklı sistemini güçlendirdiği biliniyor.

deniz mahsülleri
deniz mahsülleri

Kilo vermek için tek tip diyet uygulamanız bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirir. Tüm besin gruplarını tüketebileceğiniz, dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

yanlış diyet
yanlış diyet

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın. Bu hem gün boyu enerjinizi korur, hem de kendinizi uzun süre aç bırakarak bağışıklığınızı zayıflatmanızı engeller.

sağlıklı kahvaltı
sağlıklı kahvaltı

Konserve gıdalardan uzak durun. Özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda paketlenmiş hazır besinlerden uzak tutulması gerekir.

konserve gıdalar
konserve gıdalar

Hareketsiz kalmayın. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık yürüyüşler gerçekleştirin. Bu metabolizmanızı olumlu etkilerden bağışıklığınızı da güçlendirir.

yürüyüş yapmak
yürüyüş yapmak

Hastalıklardan korunmak için grip aşısı yaptırın. Çocukların aşılarını düzenli olarak yaptırmak da onların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

grip aşısı
grip aşısı

Gece uykusuna dikkat! Gündüz uyuyup gece uyanık duranlardansanız bağışıklığınız çökme aşamasına olabilir. Mutlaka gece uykusuna dikkat etmeli ve günde en az 6 saat uyumalısınız.

gece uykusu
gece uykusu

Ellerinizi daha sık yıkayın. Bu mikroorganizmaları uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

el yıkama
el yıkama

Vitaminlere bağımlı olarak yaşamak yerine meyve tüketmeye çalışın. Meyve tüketmeniz vitamin ilaçlarından çok daha etkili bir takviye olacaktır.

nar
nar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir