Teknoloji

Bataryayı Nasıl Değiştirirsiniz?

Sıcak ve soğuk su miktarlarının ayarlanmasında yardımcı olan bataryalar genel itibarı ile banyo ve mutfakta kullanılmaktadırlar. Bu mevzu bahis bataryalar zaman içerisinde bozulabilirler. Bataryalarda ortaya çıkan sızdırma sorunu genel olarak düşük maliyet ile rahatlıkla tamir edilebilir. Fakat bazı durumlarda bataryanın değişmesi gerekebilir.

mutfak bataryası
mutfak bataryası

İki Çeşit Batarya İki Çeşit Yöntem

Bataryalar iki çeşittir. Bunlar duvar tipi ve ankastredir. Duvar tipi bataryalar ankastreye göre daha rahat değiştirilebilir. Duvar tipi bataryanın değiştirilmesi için önce bataryanın rekorları gevşetilir ve sökülür. Bunu İngiliz anahtarı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Rekorlar söküldükten sonra batarya duvardan kolay bir şekilde çekip çıkarılabilir. Batarya sökümü sonrası duvarda kalan batarya aynaları da çıkarılacaktır. Bataryanın duvardaki borularla bağlantısını sağlayan nipeller kontrol edilmelidir. Şayet içerisinde pislik ve tortu varsa temizlenmelidir. Bu bölümlere 20-25 cm uzunluğunda teflon bant sarılacaktır. Ardından yeni batarya nipellere geçirilecek ve rekorlar birer tur çevrilecektir. Sonrasında İngiliz anahtarı ile hafifçe sıkılmalıdır.

musluk
musluk

Ankastre bataryaları sökmek için ise öncelikle duvardaki ara musluklara bağlı vaziyette olan esnek hortumlar sökülmelidir. Akabinde ise bataryanın alt kısmında konumlanan somunlar el veya anahtar ile gevşetilecektir. Sonrasında ise sökülecektir. Somunlar yerinden çıkarıldıktan sonra batarya üst kısmından çekilmelidir. Yeni kullanılacak bataryaya ilk olarak esnek hortumlar ve sabitleme vidaları takılacaktır. Peşinden yuvarlak ara conta bataryanın alt kısmından geçirilecek ve batarya yerine konacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir