Gebelik

Bebekler için 6 Aya Kadar Oyun Önerileri

Bebekler, yaşamlarının ilk dönemlerinde dünyayı oyunlar aracılığı algılar ve anlamlandırır. Ayrıca bebeklerin sağlıklı ve doğal gelişimi yönünden de oyunların oldukça önemli bir rolü bulunuyor. Bu sebeple bebeklerin özellikle 0 ila 6 aylık dönemi içerisinde oynanabilecek oyunları ile ilgili daha hassas hareket edilmesi gerekiyor.

bebeklerde oyun
bebeklerde oyun

Yeni doğan bebeği ile oyun oynamak ve vakit geçirmek konusunda son derece hevesli olan ebeveynlerin oyun seçimlerinde dikkatli olmaları büyük bir önem arz ediyor. Bebeklere bu dönemde öğretici niteliğe sahip olan keyifli ve bilgilendirici oyunları oynatmaya çalışılması gerekiyor. Uzmanlara göre pam pam pam olarak isimlendirilen bebeklerin sakinleşmesini sağlayacak ritmik vuruşlar ile oyun oynanması gerekiyor.

Bebeklerde 2.Ay

Bebekler 2. ayında iken oynanabilecek bir diğer oyun ise bebek, yüzüstü pozisyonda iken ona başını yukarı ve aşağı oynatacağı aktiviteler yaptırarak da oyun oynanabilir.

oyun
oyun

Bebekler ile aç kapa oyunun oynanması da ellerini açıp, kapata bilmelerinin yanı sıra objeleri kavrayabilme yetilerinin de gelişmesinde son derece önemli bir etki sağlar. Bu süreçte bebekler elindeki objeyi uzun süre tutamayacak ve düşürecektir. Bu durumda çeşitli aralıklar ile bu oyunun tekrarlanması öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir