Gebelik

Bebekler İçin Tehlikeli Besinler

Özellikle yeni anneler veya anne olmaya hazırlanan kadınlar, bebeğini nasıl besleyecekleri konusunda telaşa düşerler. Çünkü her besin, bebekler için uygun değildir. Bazı besinler, her ne kadar sağlıklı olsa da yeme sırasında bebeğin boğulmasına veya alerjik bir reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Böyle bir durumu yaşamamak içinse bebekler için tehlikeli besinler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

bebekler
bebekler

Alerjik Reaksiyona ve Boğulmaya Sebep Olan Yiyecekler

Doktorlar anne adaylarına, 6 aya kadar bebeklerini yalnızca anne sütü ile beslemelerini; daha sonrasında ise destekleyici olarak katı gıdalara geçmelerini önerirler. Bu dönemde ise, şu besinlere dikkat edilmesi gerekir:

Balık sağlıklı bir besin olsa da çoğu balık çeşidi, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek derecede cıva içerir. Bunun yanı sıra bazı balık çeşitleri, alerjik reaksiyona sebep olabileceği için önceden birtakım testlerin yapılması gerekir.

besin
besin

Yeşil yapraklı çiğ sebzeler de çok faydalıdır. Fakat sert yapıları, çiğnemeyi ve yutmayı zorlaştırdığı için bebeklere verilmesi önerilmez. Çünkü bebeklerin çiğneme ve yutma kapasitesi yetişkinlerde olduğu gibi güçlü değildir. Dolayısıyla bu tür besinler, onları boğulma tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir.

Bunun dışında hazır inek sütü, bal, kafeinli içecekler, kuruyemiş ve yumurta gibi besinlerin de bebeğe belli bir döneme kadar verilmesi oldukça sakıncalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir