Yaşam

Bebekler ile İletişim Nasıl Kurulur?

 

Sanıldığının aksine bebeğiniz ile iletişim kurmak için onun doğumunu beklememelisiniz. Bebekler anne karnındayken bile anne ile her zaman bağlantıdadır. Annenin konuştuklarını ve ne dinlediğini duyar. Bu yüzden anne adayları bebekleriyle her daim iletişim içerisinde olmalıdır.

bebek
bebek

Bebekler ilk doğduklarından itibaren annesi ile iletişim kurmaya çalışır. Göz teması kurmaya çalışarak bakışlarınızı, hareketlerinizi, konuşmanızı takip eder. Buna karşılık gülümsemenize güler,  konuşmalarınıza karşılık vermek için sesler çıkarır ve el kol hareketleri ile sizlere bir şeyler anlatmaya çalışır.

Bebeğiniz ile Sohbet Edin

Bebeğiniz ile sohbet ederek kendinizi ve çevrenizi anlatın. Ne yaptığınızı, bebeğinizin ne yaptığını, gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatın. Bebeğiniz ile konuşurken ona yakın durun ve gözlerinin içine bakın. Bebeğiniz konuşmaya çalışırken onu dinleyin ve anlamaya çalışın.

bebekle iletişim kurmak
bebekle iletişim kurmak

Siz onunla konuşmaya ve dinlemeye devam ettikçe bebeğiniz de sizi dinleyip sizin ile konuşmaya çalışacak. Bebeğiniz ile konuşurken temas halinde olun ve yumuşak ses tonu ile konuşarak bebeğinizin güvenini kazanın. Bebeğiniz ile bu şekilde iletişim kurmaya çalışarak tepkilerini değerlendirin ve yapmak istediğini anlamaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir