Yaşam

Bir Oscar Ödül Töreni Daha Bitti

Hangi alanda olursa olsun verilen ödüllere bir matematik, hatta bir endüstri olarak bakabilirsiniz. Ödül kavramının göreceli olduğunu düşünebilirsiniz ama yine de sıradan giden yaşamlarımıza ödül törenlerinin renk kattığı gerçeğini de yadsıyamazsınız.

Nitekim dünya çapında yapılan film ödülleri içinde hiç kuşku yok ki, en bilineni ve en çok izleneni Oscar ödülleri. 27 şubat gecesi de öyle oldu ve dünya nefeslerini tutup bu töreni izledi.

oscar
oscar

Törene katılan sanatçıların giydikleri giysilerden, sunuculara kadar herkesin merakla beklediği, belki de hayatımıza bir parça heyecan katan bu ödül töreni için söylenebilecek kimi şeyler yok değil.

Onlara kısaca bakmak gerekirse şunlar söylenebilir

Bu Sonuçlardan Akılda Kalanlar

En iyi özgün senaryo dalında ödül alan Manchester By The Sea bu ödülü fazlasıyla hak etti. Yaşamın kendi gerçekliğinden çıkan, sıradan insanlara dair yaşam kadar çıplak bir öyküyü anlatan film, sanırım en iyi senaryoların yaşamdan çıktığının en önemli göstergesi. Hiçbir senaryo hayattan daha gerçek değil. Bu anlamda da bu ödül çok anlamlı ve çok yerinde.

oscar ödülleri
oscar ödülleri

En iyi müzik ödüllerinin elbette bir müzikal olan La La Land’a gitmesi akılcı ve olması gerektiği.

Yabancı film dalında Oscar adayı olan Satıcı bu ödülü fazlasıyla hak etmiş bir yapım. En iyi film ödülünün Moonlight’a gitmesi de çok sürpriz değil ama en iyi yardımcı erkek oyuncunun bir Müslüman oyuncuya gitmesi Trump karşıtı bir eylem mi soruları da kafada yok değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir