Dekorasyon

Balkonunuzda Kendinize Ait Bahçenizi Oluşturun

Şehir hayatı pek çok kişiyi ciddi anlamda bunaltıyor. Taze ürünleri bulmak isteyen ya da vaktini çok daha keyifli ve yaratıcı bir şekilde geçirmek isteyen kişiler ise artık farklı araştırmalar yaparak evde bulundukları zamanı mümkün olan en iyi şekilde geçirmeyi hedefliyor. Tazecik domatesleri, biberleri dalından yemek isteyenler ise son dönemlerde balkonlarını mini bir bahçeye dönüştürüyor.

balkonda bitki yetiştirmek
balkonda bitki yetiştirmek

Mini Bahçeniz İçin Bunlara Dikkat

Kullanılacak olan toprağın torf karışımlı, gübreli ve steril funda toprak olması gerekmektedir. Şimdilerde özel olarak hazırlanan bu toprak istenilen yerden satın alınabilir.

Saksı seçiminde ise önemli olan şey toprak saksıları seçmektir. Çünkü bu tarz topraklarda birikecek olan suyun dışarı atılması işlemi çok daha kolay olacaktır.

Sebze fidelerini kendiniz oluşturabileceğiniz gibi pek çok farklı yerde satışa sunulan hazır fideler sayesinde birbirinden farklı sebze ve meyveleri balkonunuzda yetiştirme imkanına erişmiş olacaksınız.

toprak saksısında domates
toprak saksısında domates

İlk defa balkonda mini bahçe çalışmalarına başlanacaksa, bunun için mümkün olduğu kadar küçük boyutlu bir alanda çalışmalar yapın. Bu sayede kontrolü kaybetmeniz gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Bahçenin ilk yapılmaya başlandığı dönemlerde domates, biber, patlıcan gibi büyütmesi nispeten daha kolay sebzeler seçilmelidir. Deneyim kazanıldıkça seçilecek olan sebze ve meyvelerde farklılıklar oluşacak, bu sayede balkonda tahmin edilenden çok daha farklı şeyler yetiştirilerek bunlar mümkün olan en taze şekilde kullanılabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir