Sağlık

Ananasın Sağlık Açısından Faydaları

Ananas, dünyanın en popüler tropik meyvelerinden biri olup ve son derece de lezzetli olan meyvedir. Üstelik bütün bunların yanında, birçok besleyici özelliğe de sahip olan bir meyvedir. Ananasın faydalarına dilerseniz birlikte bakalım.

İşte temel faydaları

  • Vitamin ve Mineral Deposudur

Ananas, içeriğinde yer alan A vitamini, C vitamini, kalsiyum, fosfor ve potasyum barındırır. Ayrıca lif ve kalori açısından zengindir. Bütün bunların yanında düşük kolesterol ve yağ oranına sahiptir.

ananas
ananas
  • Öksürük ve Soğuk Algınlığını Önler

C vitamini açısından zengin olduğu için ananas, öksürük ve soğuk algınlığına neden olan virüslerle savaşır. Ayrıca içeriğindeki bromelayin, mukusu gevşetir ve öksürüğü sakinleştirir.

  • Kemikleri Kuvvetlendirir

İçindeki manganez kemiklerin yapısını kuvvetlendirir.

  • Diş etlerini Güçlü Kılar

Ananas diş etleri için yararlıdır ve dolayısıyla diş sağlığınız için son derece yararlıdır.

  • Sarı Nokta Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Retinanızın hasar görmesi sonucu oluşan bu hastalığa yakalanma riskinizi ananas yiyerek %36 oranında düşürür ve böylece sarı nokta hastalığını önler.

  • Eklem İltihabını Önler

İçeriğindeki iltihap sökücü özellikler sayesinde eklem iltihabının neden olduğu ağrılara iyi gelir ve kasların yapısını kuvvetlendirir ve sağlıklı kılar.

ananasın faydaları
ananasın faydaları
  • Sindirimi Kuvvetlendirir

Ananasın içindeki bromelayin çok asidik olan sıvıları nötr  eder ve pankreasın görevini yapmasını kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sisteminizi daha sağlıklı yapar.

İşte bu lezzetli meyveyi daha çok tüketmeniz için tam 7 neden!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir