Yaşam

Buzlanmış Yollara Neden Tuz Dökülür?

İklim şartlarının zorlayıcı ve sert geçtiği bölgelerde, kış aylarında buzlanma olaylarını gidermek ya da tamamen ortadan kaldırmak için buzlu yol üzerine tuz dökülür. Tuzun dondurma yapılışında da kullanılmasına rağmen aynı zamanda bu tür bir etkisi de bulunmaktadır.

Buzlanmış yollara uygulanan tuzlama çalışmaları yolun üzerinde buzlu su yarattığından dolayı yol üzerindeki donma noktasını düşürerek olası tehlikelerin önüne geçilmesini sağlar. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri ürettikleri tuzun %50’lik bir kısmını buzlu yol çalışmaları için kullanıyor.

buzlu yollar
buzlu yollar

Donma Sıcaklığı Düşüyor

Donma noktası olarak su 0 dereceyi baz aldığından dolayı uygulanan tuz ile birlikte donma sıcaklığı daha da düşer. Örneğin suyun yüzeyine uygulanan %10’luk tuz takviyesi donma sıcaklığını ortalama -7 dereceye kadar indirebilir. %20 oranında tuz takviyesi yapıldığında ise -17 derecede donma yaşanabilir.

Dondurma yapımında uygulanan tuz da aynı mantık ile işlemektedir. Dondurma karışımı hazırlanırken kıvamının sabitlenmesi için daha düşük donma sıcaklıklarına ihtiyaç duyulduğu için bu tür tuzlama işlemleri uygulanır. Bu amaç için de kullanılan en etkili madde tuzdur.

yola tuz dökme
yola tuz dökme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir