Yaşam

Çocuğunuzda Duygusal Zekâ Oluşmasına Yardımcı Olmak için 5 İpucu

Duygusal zekâ çocukların etkin bir şekilde duygularını ifade etmesine izin verir. Bu anahtar yetenek özellikle öğrenme ve dikkat sorunları olan çocukların yaşadığı zorluklar ile başa çıkmasına yardımcı olabilir.  Çocuğunuzun duygusal zekâ oluşturmasında etkili olacak yolları öğrenerek ona en büyük desteği sağlayabilirsiniz.

1- Başkalarına yardım etmek için fırsatlar bulun.

Ortak bir projede insanlarla birlikte çalışmak, çocuğunuzun empati kurmasına yardımcı olabilir. Yaşlı bir akrabasına ya da okul arkadaşına yardımda bulunmak için yanına gidebilir. Hatta evcil bir hayvan almayı düşünebilirsiniz; gözlemleri ihtiyaçlarının her zaman önce gelmediğini hatırlatabilir.

duygusal zeka
duygusal zeka

 

2- Başkalarının duygularını okuma pratikleri yapın.

Birlikte TV izlemek bu uygulama için harika bir yol olabilir. TV sesini kapatın ve beden dili ve yüz ifadeleri ile karakterlerin nasıl bir his içerisinde olduğunu birlikte tahmin edin.

3- Duyguları ile yüzleşmesi için yardımcı olun.

Çocuğunuzu etkileyen zorlukların ona kendisini nasıl hissettirdiğini anlatması için teşvik edin. Ona üzgün, kıskanç, öfkeli,  gibi duyguları tanımlayarak eşleştiği zamanda neden böyle hissettiğini sorun. Olumlu bir deneyim yaşadığında da aynı şeyi yapabilirsiniz.

Çocuüğa yaklaşım
Çocuüğa yaklaşım

 

4- Zıt koşulları öğrenme fırsatları olarak kullanın.

Hoşlanmayacağı bir şekilde davranıldığında ya da bir öfke ile karşı karşıya kaldıklarında neler yapabileceği hakkında konuşun. Örneğin bağırmak, ağlamak yerine sakinleşmek için ne yapabilirdi?

5- Geçmiş tepkilerini sorgulayın.

Belirli durumlarda geri dönüp agresif tepkilerinin nedenlerini yapıcı bir şekilde konuşun. Ona nasıl davrandığından farklı şekillerde nasıl tepki vereceğinden bahsetmek için zaman ayırın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir