Gebelik

Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Çocukların büyük bir kısmı için bir tane olmak oldukça önemlidir. Özellikle de ilk çocuklar, kardeş kavramına başlarda pek de olumlu olarak yaklaşamayabiliyor. Dolayısıyla çocukların duygusal olarak boşluğa düşmemesi ve kardeşine karşı sevgi hissedebilmesi adına anne babanın dikkat etmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

çocuklar kardeş
çocuklar kardeş

Çocuk ile Konuşulmalı

 Çocuk konuşulanları anlayabilecek yaştaysa hamileliğin kesinleşmesi sonrasında anne baba çocuk ile konuşması gerekmektedir. Bu konuşma esnasında çocuğun her zaman onlar için değerli olacağının belirtilmesi önemlidir. İlk başlarda çocuk bunu tam olarak anlamasa da ilerleyen dönemlerde çocukta kimi düşünceler oturmaya başlayacaktır.

Çocukların en fazla zorlanacakları diğer bir konu ise paylaşma. Başta odaları olmak üzere eşyalarını, yiyeceklerini ve en önemlisi anne babalarını paylaşmak zorunda kaldıkları hissederek kendilerini gergin hissederler. Bu noktada anne baba çocuğuna ağabeylik ablalık konusunda çeşitli bilgiler verebilir.

kardeş sevgisi
kardeş sevgisi

Onların sorumluluk alması sağlandığı zaman bir anda çocuklar doğacak olan kardeşlerini sevecek ve onlara alışacaklardır.

Çocukların kardeş sevgisine erişmesi adına anne babaların konuşacakları en büyük konulardan bir tanesi ise bebeğin oyun arkadaşı olacağını onlara söylemeleri. Böylece ilk başlarda kendini ciddi anlamda kötü hissedecek olan çocuk, daha sonrasında onunla devamlı beraber olacak bir oyun arkadaşına sahip olacağını bileceği için süreç çok daha iyi ilerleyecek. Bu sayede anne babalar doğacak olan bebek ile çocuk arasındaki ilişkinin temelini en iyi şekilde atmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir