Yaşam

Çöl Demek Sahra Demek

Devasa Afrika kıtasının bütün kuzeyini Doğu Batı yönünde kaplayan Büyük Sahra çölünü hiç duydunuz mu? Coğrafya derslerinden belki hatırlarsınız. Ama çöl deyince akla gelen kum yığınları Sahra’nın aslında sadece yüzde yirmisini kaplıyor. Geri kalan yer kayalar, tepeler ve molozlarla kaplı. Çölün yüzölçümü 9 milyon kilometre kare olunca bu rakamlar bile inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Eski Rusya’nın toplam yüzölçümü 17 milyon kilometre kareydi.

sahra çölü
sahra çölü

Bu ülkenin yarısından daha fazla bir alanı çöl olarak düşünürseniz büyüklükler gözünüzde canlanabilir. Büyük Sahra’nın yaşı da kendine göre. 2,5 milyon yıldır dünya üzerinde. İlk başlarda ağaçlıklı ve sulak bir alan olduğu biliniyor çünkü kumların arasından bazen deniz kabukları çıkıyor. Ama sonradan çölleşiyor. Gerçi onunla ilgili gariplikler hiç bitmiyor. 1979 yılında bazı yerlerine kar bile yağdığı biliniyor. Ayrıca yükseklikleri 3000 metreyi bulan birkaç dağı da var. Bu dağlık yerlerde kabileler halinde yaşayan topluluklar bulunuyor. Bunlara genellikle bedevi topluluklar deniyor.

sahra çölü nerdedir
sahra çölü nerdedir

Libya ve Nijer arasında yaşayan bu kabilelerin en bilineni Tuaregler. Kırmızı kıl çadırlarda yaşayan ve kadınlardan çok erkeklerin örtülü olmasıyla tanınan, kadim topluluklardan biri. Çöle çok iyi uyum sağlamış olmalarını  kapitalizm bir dönem reklam amaçlı kullandı. Volkswagen’in bu modeli dayanıklılığı çağrıştırması amacıyla onların adını taşıyor. Çöl demek her yerde zor yaşamak demek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir