Sağlık

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazı kişiler, özellikle gün boyunca bilgisayar başında çalışmaktan veya birçok faktörden dolayı eklem ağrısı yaşayabilirler. Boyun ağrısı ise, kuşkusuz ağrılar arasında hayat kalitesini en olumsuz etkileyenlerden biridir. Çünkü yapılan her bir hareket, boyunda dayanılmaz bir acının hissedilmesine sebep olur. Dolayısıyla kişi, gün boyu yaptığı tüm hareketlerde kısıtlanır ve psikolojik açıdan da olumsuz etkilenir.

boyun ağrısı
boyun ağrısı

Doktora Gitmeden Önce Neler Yapılabilir?

Boyun ağrısı için, ilk safhalarda doktora gitmeden önce acil olarak evde müdahale edilebilir. Bunun için ilk olarak bir ütü, kurutma makinesi veya soba yardımıyla havlu ısıtılmalı ve ağrıyan kısma yerleştirilmelidir. Böylece ağrıyan bölgenin acısı kısmen de olsa azaltılmış olur.

boyun tutulması
boyun tutulması

Boyun kaslarına masaj yapılması da oldukça faydalı olabilir. Fakat kişi, boynuna dokunduğunda kaslarının çok sert ve acı verici olmamasına dikkat etmelidir. Eğer tam aksine herhangi bir acı yoksa ve boyun kısmı henüz çok sert değilse, kremlerle o kısma yapılacak hafif bir masaj kasların gevşemesini ve ağrıların oldukça hafiflemesini sağlar. Ayrıca bitkisel içerikli yağlar da aynı şekilde faydalıdır.

boyun
boyun

Evde veya işyerinde kişinin duruşuna ve hareketlerine dikkat etmesi de durumun ciddileşmemesi için oldukça önemlidir. Bunun için kişi, televizyon izlerken bile boynunun arkasını mutlaka yumuşak bir yastıkla desteklemeli, bilgisayar başında dik ve arkaya yaslanır pozisyonda durmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir