Dekorasyon

Dekorasyonda Mavi Renk Nasıl Kullanılır?

Renk seçimi, dekorasyon hazırlıklarının en önemli parçasıdır. Dolayısıyla duvar renginden, en küçük aksesuarın birbiriyle olan uyumu bile renge göre yapılır. Canlı renkler ise, kombinlemesi en zor olanlardır. Bu tip renklerden biri olan mavi, doğru bir şekilde kullanıldığında eve ferah ve canlı bir hava katabileceği gibi, dikkat edilmemesi durumunda sıkıcı ve demode bir görüntüye de sebep olabilir. Bu yüzden dekorasyonda mavi gibi canlı bir renk kullanılırken hangi renk ve desenlerle uyumlu olacağı konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

mavi beyaz ev dekorasyonu
mavi beyaz ev dekorasyonu

Mavi İle Uyumlu Olan Renkler

Dekorasyonda mavi renk, en avantajlı tonlardan biridir. Çünkü birçok renkle bir arada kullanılabilir. Krem, sarı, vizon, kahverengi, bej, beyaz, gri, bal rengi, hardal sarısı, kiremit ve metalik gri bu tonlar arasında yer alır. Bu tarz soft renkler, maviyle çok uyumlu olacağı gibi; aynı zamanda fuşya, pembe, yeşil, mercan ve turuncu gibi canlı ve çarpıcı renklerle de oldukça uyumludur. Bu tonların özellikle aksesuarlarda yer alması ise, ortaya çok daha şık bir görüntü çıkmasını sağlar.

mavi dekor
mavi dekor

Evi ya da ofisinde doğa esintileri isteyen kişiler, yeşil ve maviyi bir arada kullanabilirler. İkisi de soğuk renk olmasına karşın birbirlerini rahatlıkla tamamlar ve ortaya ferah bir görüntü çıkarırlar.

maviye uyan renkler
maviye uyan renkler

Dekorasyonda mavi ile yakışan diğer bir ayrıntı da gümüş metalik rengi işlemeler ve aksesuarlardır. Bu şekilde sofistike bir stil yaratılabilir. Ayrıca eğer mavi tonları koltuklarda kullanılacaksa, perde ya da halı desenleri çiçekli tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir