Yaşam

Dimetikon Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Dimetikon bir çeşit silikon yağdır. Su itici özelliği sebebiyle şampuanlarda ve saç kremleri de yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca dimetikon kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünlerinde de kullanımı yaygın olan bir üründür. Silikon bazlı polimer bir karışım olan bu ürün ferahlatıcı pürüzsüz ve doğal bir his verdiği için cilt bakımı ve saç bakımı ürünlerinde koruyucu bir tabaka vazifesi görür.

Dimetikon Kullanım Alanları Nelerdir?

Dimetikon saç biti tedavisinde genel olarak sprey bir şekilde kullanılır ve saç tamamı ile bu sprey ile ıslatılır. İçeriğinde yer alan siklometikon oda sıcaklığında buharlaşmasının ardından aktif madde olan saç yüzeyinde kalmaktadır. Bu ürün saçta bulunan biti çevreler ve bitlerin nefes borusunu tıkar. Nefes borusu tıkanmış olan bitler ve sirkeler böylece ölür. Bu sürede yumurtalar zamanına göre yeteri kadar etkilenmeyebilir fakat 10 gün içerisinde bu ürünün düzenli kullanımında %100 etkisi olur. Yüzlerce türü olan bitler saç ahşap kıyafet veya hayvanlara tutunarak yaşar. 

Dimetikon etkisi bulunan şampuan ve saç kremleri sayesinde saçlar bitlerden arındırılabilir. Bu etkin madde olmadan kullanılan ürünlerden kesin bir sonuç alınması mümkün olmaz. Tıp alanında dimetikon içeren ilaçlar genel olarak gastrointestinal sistemdeki gazın sebep olmuş olduğu abdominal semptomları iyileştirmek ve gastroskopi esnasında midedeki köpüklü mukusu çıkarmak röntgen muayenesi esnasında bağırsak gazını ortadan kaldırdığından dolayı kullanılır. 

Dimetikon Etkileri Nasıldır?

Dimetikon nemlendirici etkisi olmayan bir üründür ve tek başına herhangi bir kozmetik etki oluşturmaz. Fakat farklı viskozitelere sahip olması ile birlikte yüksek su itici özelliğe ve yüksek kayganlığa sahip olduğu için birçok kozmetik üründe kullanılır. Cilt yüzeyine olduğu gibi yayılması zor olan bileşenlerden üretilmiş kozmetik ürünlerde dimetikon bir kayganlaştırma yağı görevi görür.

 Dimetikonun bir diğer önemli etkisi ise köpük önleyici bir madde olmasıdır. Köpük önleyici etkiye sahip olan dimetikon hava kabarcıklarını ortadan kaldırır. Dimetikon yüksek oranda su itici özelliğe sahiptir ve diğer bileşenleri saç ve cilt üzerinde bir örtü oluşturarak iter.

 https://www.analizistek.com/dimetikon-nedir  sitesini ziyaret ederek dimetikon hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir